Helsingin telakalla on saattanut työskennellä samoja ihmisiä, kuin jotka ovat aiemmin joutuneet koronakaranteeniin maan muilla telakoilla. Helsinki Shipyardin mukaan valvontaa tiukennetaan.
Kiertävätkö alihankintayrityksen työntekijät telakalta toiselle koronakaranteenista huolimatta? Valvotaanko telakoilla tai kunnissa sitä, missä työntekijät ovat olleet aiemmin ja ovatko he terveitä?
Muun muassa tällaisia kysymyksiä virisi viikonloppuna, kun Rauman telakalla havaittiin noin 240 koronatartuntaa ja satoja työntekijöitä asetettiin karanteeniin.
Esimerkiksi vihreiden entinen kansanedustaja Osmo Soininvaara väitti kuntien jättäneen kertomatta toisilleen karanteeneista.
Rauman sosiaali- ja terveystoimialan johtaja Satu Helin tyrmäsi Soininvaaran väitteet MTV Uutiset Liven haastattelussa.
– On ymmärrettävää, että siellä voi olla samoja alihankintayrityksiä, mutta meillä ei ole näyttöä (karanteeneihin aiemmin asetetuista henkilöistä), Helin totesi.
Hänen mukaansa työntekijöiden kiertäminen paikasta toiseen on kuitenkin periaatteessa mahdollista.
– Tiedämme sen, että ihmisillä on tuttavia, ja kyllähän tämä työssäkäyntialue Turun ja Rauman alueella on ihan yhtenäistä työssäkäyntialuetta. Niin eihän sitä voi poissulkea täysin, Helin arvioi.
Lue myös: Huhupuheille vastaus: Oliko Rauman telakalla työssä Turussa karanteeniin asetettuja henkilöitä? "Näyttöä ei ole – täysin ei voi poissulkea"
Helsingissä tiukennetaan valvontaa
Helsinki Shipyard Oy:n toimitusjohtajan Esko Karvonen myöntää, että Helsingin telakalla on saattanut työskennellä ihmisiä, jotka ovat aiemmin olleet Raumalla tai Turussa.

