Helsingin Sanomat julkaisi toissa päivänä mielipidekirjoituksen, joka käsitteli miesten ja naisten välistä tasa-arvoa. Nyt lehti pahoittelee kirjoituksen julkaisemista. Lehden toimitukselle on selvinnyt, että kirjoittaja on kuvitteellinen henkilö.
"Raaseporilaisen filosofian maisteri Elina Kempin” allekirjoittamassa ”Naisvaltainen hallitus on askel oikeaan suuntaan” -nimisessä kirjoituksessa kiiteltiin sitä, että Antti Rinteen hallituksessa enemmistö ministereistä on naisia.
Tekstissä ehdotettiin ”naisvaltaisen nimitys- ja rekrytointipolitiikan” jatkamista, sillä se ”olisi oivallinen tapa hyvittää kunniavelkaa tasa-arvolle”.
Suurelta osin sama teksti ilmestyi myös Aamulehdessä, jossa allekirjoittajaksi oli kuitenkin merkitty ”Elina-Kemppi-Pirhonen” Tampereelta.
Herätti keskustelua
Toimituspäällikkö Esa Mäkinen Helsingin Sanomista kertoo, että kirjoittajan kuvitteellisuus ilmeni toimitukselle mielipidekirjoituksen alettua levitä internetissä.
– Kun tekstistä alettiin keskustella Twitterissä, niin otimme yhteyttä sähköpostiosoitteeseen, joka meillä oli tiedossa. Kun osoitteesta vastattiin meille, kävi ilmi, ettei kyseessä ole oikea ihminen. Vastaus oli aika ympäripyöreä ja siitä asian saattoi päätellä, Mäkinen sanoo.
Aamulehti päätyi poistamaan verkosta "Kemppi-Pirhosen" tekstin. Mäkinen sanoo, että Helsingin Sanomat menetteli toisin, koska se on oikein lukijoita kohtaan.

