Helsingin Oulunkylässä syttyi perjantaina rakennuspalo.
Sammutustöissä oli mukana ainakin seitsemän Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen pelastusyksikköä, sammutusautoja, nostolavan ja säiliöyksikön, ja tilanne kesti pitkään.
Kello viiden jälkeen iltapäivällä pelastuslaitos kertoi siirtyneensä jälkiraivausvaiheeseen. Raivaustyöt jatkuvat todennäköisesti lauantaihin asti sopimuspalokuntien tukemana.
Helsingin poliisilaitoksen mukaan Oulunkyläntie on suljettu Kotoniityntien ja Kunnalliskodintien väliltä tulipalon vuoksi.
– Pelastuslaitos johtaa tilannetta, jonka lisäksi poliisi on paikalla ja ohjaa liikennettä, poliisilaitos kertoo Twitterissä.
Tulipalosta levisi savua lähiympäristöön. Pelastuslaitos kehotti alueen asukkaita tarvittaessa sulkemaan ikkunat ja ilmanvaihdon.


