Vasta historia näyttää, millaiseen muutokseen koronapandemia maailman lopulta vie. Varmaa on vain se, että yksi aikakausi on lopussa, eikä uutta maailmanjärjestystä ole nähtävissä, kirjoittaa MTV Uutisten entinen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö.
Eurooppa joutuu siis pärjäämään ennennäkemättömässä epäjärjestyksessä pandemian, ilmastonmuutoksen ja uhkaavien diktatuurien puristuksessa. Parhaassa tapauksessa vain Yhdysvaltain vaalit ja brexit voivat tietää Euroopalle parempia aikoja.
Toisen maailmansodan jälkeen rakennettu maailmanjärjestys on sulamassa silmien edessä kuin mannerjäätikkö ilmastonmuutoksessa. Tänä päivänä ikuiselta ja itsestään selvältä kuulostava käsite ”länsimaat” sai alkunsa vasta maailmansodan raunioilla, kun pakon edessä alkuun potkaistiin Marshall-apu, Pohjois-Atlantin liitto ja asevarustelu, kiitos Josif Stalinin.
Usko lopulliseen maailmanjärjestykseen mureni 11.9.2001
Siitä lähti liikkeelle Yhdysvaltain ja Neuvostoliiton dominoima uusi kaksinapainen maailmajärjestys, kylmän sodan aikakausi. Rauhanomainen rinnakkaiselo ydinpelotteen alla kesti lähes neljä vuosikymmentä aina Berliinin muurin murtumiseen saakka vuonna 1989.
Itä-Euroopan vapautumisesta ja kommunismin luhistumisesta puolestaan lähti uusi, Yhdysvaltain dominoima, vuosikymmenen kestänyt liberalismin voittokulku. Monet menivät voitonhuumassaan jo julistamaan ihan lopullisen maailmanjärjestyksen saavuttamisen. Se oli kuitenkin ennenaikaista, sillä syyskuun 11. päivä 2001 pysäytti tämän oikotien onneen.
Jokainen meistä muistaa, missä oli päivänä, jolloin New Yorkin World Trade Centerin pilvenpiirtäjät luhistuivat. Mutta tuskin kukaan muistaa ajatelleensa silloin, että uskomaton terrori-isku olisi lopun alkua länsimaiden voittokululle ja Yhdysvaltain hegemonialle. Se kehitys ei siis suinkaan ole alkanut vasta presidentti Donald Trumpista, joka on jättänyt länsiyhteistyön ja kansainväliset yhteistyöjärjestöt. Ei, vaan jo ennen häntä geopolitiikasta piittaamaton Barack Obama aloitti Yhdysvaltain eristäytymisen.
Diktaattorit esiin
Samaan aikaan, kun kapitalismin ja sosialismin välinen kilpailu alkoi menettää merkityksensä, näyttämölle rynnisti joukko diktaattoreita; Venäjän Vladimir Putin, Kiinan, Turkin sekä joukkio äärimuslimeja kalifaattipyrkimyksineen – kaikilla heillä yksi yhteinen vihollinen, länsimaat, joiden ympärillä he kyttäävät kuin korppikotkat haaskan yllä.