Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Heidi keksi 18 vuotta sitten keittiön säilytysniksin, joka ihastuttaa edelleen

Vanhasta metallisesta sulaketaulusta syntyi maustehylly.
Vanhasta metallisesta sulaketaulusta syntyi maustehylly.Heidi Enho & Shutterstock
Julkaistu 10.10.2024 06:35
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Espoolainen Heidi Enho loihti vanhasta metallisesta sulaketaulusta maustehyllyn vuosia sitten. Hän kertoo MTV Uutisille, että se kerää edelleen kehuja.

Enho kertoo, että vuonna 2006 rintamamiestalon remontin yhteydessä sähköt ynnä muut asennukset tehtiin uusiksi.

– Jostain syystä säilöin sulaketaulun kannen. Ajattelin, että siitä on joskus jotain iloa, hän kertoo.

Jonkin ajan kuluttua Enho alkoi pohtia, mistä saisi maustehyllyn ja keksi, että sulaketaulu sopisi siihen tarkoitukseen mainiosti.

– Loppujen lopuksihan tämä oli niin yksinkertainen, että en tarvinnut kuin neljä pientä putken pätkää ja neljä pitkää ruuvia, hän kertoo.

– Niiden avulla sain sen leijumaan seinästä noin kahdeksan senttiä ulos ja sitten sopivasti asettuvat ne maustekorkit siihen. Niihin sai vielä kätevästi nimetkin laitettua.

Lue myös: Ikkunat huurussa aamulla? Yksi merkki paljastaa syyn huoleen

Metalliputkea ja rautasaha

Koska maustehyllyn rakentamisesta on kulunut niin pitkä aika, ei Enho enää muista, mistä hän aikoinaan putkenpätkät osti.

– Taisin rautakaupasta ostaa palan metalliputkea ja rautasahalla sahasin ne sopivan mittaisiksi, hän muistelee.

Lue myös: Saako naapurin remontti kestää puoli vuotta? Lakiasiantuntija muistuttaa, mitä remontoijan pitää ottaa huomioon

Säilytysniksi ihastuttaa edelleen

Maustehylly on ollut käytössä siitä lähtien.

– On paljon enemmänkin maustepurkkeja, mutta ne eivät kaikki mahdu tuohon. Pitäisi löytää hieman isompi tuollainen, Enho naurahtaa.

Sulaketaulusta tehtyä maustehyllyä on ihasteltu paljon vuosien aikana. Enho kertoo välillä julkaisseensa siitä kuvia sosiaalisessa mediassa ja saaneensa kehuja joka kerta.

– Kyllähän mausteet saisi järkevämmällä tavalla laitettua johonkin. Tuo nyt vain osuu jotenkin jännällä tavalla ihmisiin, että tämä on ihan rock! hän hymyilee.

Katso myös video: Kotiremontoinnin ABC – mitkä ovat yleisimmät tee-se-itse-remppaajan virheet?

9:34Kotiremontoinnin ABC – mitkä ovat yleisimmät tee-se-itse-miehen virheet?Television remppaguru Niko kertoo, mitä DIY-projekteissa tulisi ottaa huomioon.

Lue myös: Miten valitaan oikean kokoinen sohva tai matto? Älä sorru sisustajan perisyntiin

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Sisustusintoilija listasi viisi asiaa, joita ei haluaisi omaan kotiinsaJouluttajan tunnelman luoja: Helena askarteli kotiinsa näyttävän styroksitakanKaroliina kyllästyi aina tiellä olevaan pyykkitelineeseen – ukki rakensi nerokkaan ratkaisunKeravalainen Jannika perheineen remontoi vanhan asuntovaunun uuteen uskoon – katso kuvat ennen ja jälkeen!Ravintolasulun vuoksi lomautettu Esa rakensi vaimolleen kotibaarin – "Kun Marikki ei pääse baarin luo, baari tulee Marikin luo"Uskoisitko, että tämä takka on tehty pahvilaatikosta? Suomussalmelainen Olesja askarteli itse upean sisustustakan: "Ei mennyt kuin kymmenen euroa"
NiksitKeittiöRemontointiKotiUutisohjelmien aiheetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Niksit
  • 5.10.07:35
    Muovi

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 28.9.19:08
    Vaatteet

    Tiesitkö? Voit korjata rikkinäisen vetoketjun helposti itse

  • 25.9.06:31
    Polttoaine

    Bensatankin luukussa voi piillä näppärä yksityiskohta – oletko huomannut?

  • 14.9.06:31
    Koti

    Maarit tuskaili banaanikärpästen kanssa – sitten ystävä näytti näppärän niksin

  • 27.6.17:29
    Helle

    Ei enää räpellystä! Sormet eivät palellu, kun avaat jääpalapussin oikein