EU:n parlamentin varapuheenjohtaja Heidi Hautala (vihr.) toivoo Naton kutsuvan sotilasliiton ulkopuolella toistaiseksi olevat EU-maat jäsenikseen. Suomi kuuluu tähän joukkoon.
EU:n parlamentissa puhunut europarlamentaarikko ja parlamentin varapuheenjohtaja Hautala ei näe, että EU olisi pystynyt täydellä teholla puuttumaan Venäjän hyökkäykseen Ukrainaa vastaan.
– Mielestäni on selvää, ettei EU toimi koko painollaan. Nato on tässä keskeinen järjestö ja EU:ta heikentää se, että kuusi jäsenmaata on Naton ulkopuolella, Hautala puhui.
Hautalan mielestä puolueettomana pysyminen ei ole EU-maalle mahdollista.
– Jotkut näistä (Naton ulkopuolella olevista) jäsenmaista saattavat uskoa puolueettomuuteen, vaikka tosiasiat eivät puhu puolueettomuuden puolesta. Jotkut taas toivovat, että EU on muuttumassa puolustusliitoksi. Tätäkään ajatusta eivät tosiasiat tue, Hautala totesi.
– Minusta olisi tärkeätä, että Nato kutsuisi kaikki sen ulkopuolella olevat EU:n jäsenmaat jäsenikseen, Hautala jatkoi.
Suomen lisäksi Naton ulkopuolella ovat EU-maista Ruotsi, Itävalta, Malta, Irlanti ja Kypros.
Hautala viittasi puheessaan Suomessa tehtyihin mielipidemittauksiin, joissa Nato-jäsenyyden kannatus on kansan keskuudessa viime aikoina kasvanut Venäjän aggressiivisen toiminnan takia.

