Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hedelmädieetti tuhosi Hannahin terveyden

Hedelmiin pohjautuva dieetti vei Hannahin terveyden.
Hedelmiin pohjautuva dieetti vei Hannahin terveyden.Colourbox.com
Julkaistu 04.07.2012 14:30(Päivitetty 05.07.2012 07:50)

Äärimmäisillä dieteeillä voi olla ikäviä seurauksia. Raakaruokaa syöväksi vegaaniksi ryhtynyt Hannah ehti noudattaa niin sanottua 80-10-10-ruokavaliota joitakin kuukausia, kunnes hänen terveytensä alkoi heikentyä merkittävästi. Hannah kertoo nettisivuillaan tarinansa varoittaakseen muita äärimmäisten dieettien haitoista.

Kolme vuotta sitten australialainen Hannah alkoi noudattaa dieettiä, jossa vain 10 prosenttia päivän kaloreista koostuu proteiinista ja toiset 10 prosenttia rasvasta. Dieetin perustana on raakojen hedelmien syöminen. Lisäksi ruokavalioon kuuluu jonkin verran vihanneksia. Kaloreita yritetään hankkia riittävästi syömällä hedelmiä suuria määriä kerralla, jopa 30 banaania päivässä.

– Ensimmäiset kolme kuukautta voin erinomaisesti, mutta pian sen jälkeen terveyteni alkoi heikentyä. Hiukseni alkoivat tippua päästä, sain aknen ja aloin kärsiä anemiasta. Masennuin, eikä elämäni ole palautunut vieläkään ennalleen, Hannah kirjoittaa nettisivuillaan.

Colourbox.com

Loputon väsymys ja paha akne

Kun Hannah ymmärsi saavansa ravinnostaan liian vähän kaloreita, yritti hän nostaa kalorimääränsä 2500 kaloriin päivässä. Kalorit täyttääkseen Hannah söi kerrallaan valtavia määriä hedelmiä ja vihanneksia. Lisäksi hän otti purkista B12-vitamiinia, jota normaalisti saadaan eläinkunnan tuotteista. Kuuden kuukauden kuluttua Hannah huomasi voivansa edelleen huonosti.

– Kärsin todella pahasta väsymyksestä. Saatoin syödä kahdeksan banaania, jonka jälkeen minun oli pakko mennä lepäämään. Lisäksi olin ärtynyt ja masentunut ja suhteeni ruokaan muuttui pakkomielteiseksi. Tulin riippuvaiseksi ruoasta, ja heti kun vatsani alkoi tuntua tyhjältä, minun oli pakko syödä lisää. Olin pöhöttynyt ja akne jatkui.

Hannahin olo alkoi parantua vasta, kun hän hiljalleen lisäsi ruokavalioonsa lohta ja kananmunia. Hän kertoo syövänsä edelleen suurimmaksi osaksi hedelmiä, mutta vähentävänsä koko ajan niiden määrää ruokavaliossaan. Haasteena on nyt löytää itselleen toimiva ruokavalio ja päästä sinuiksi ruoan kanssa.

Ruoaksi kourakaupalla kananmunia? Tässä ovat lukijoiden hulluimmat laihdutusyritykset

Näin Pekka laihdutti 27 kiloa alle vuodessa

Laihduttaisitko sinä lapamadolla? Nämä dieetit jopa tappavat maailmalla!

Lähde: 30bananasadaysucks.com

Kuvat: Colourbox.com

Lisää aiheesta:

20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luuletHyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaaJo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolellaSyöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinollaViisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessaHikoilu on kiinni koosta, ei sukupuolesta
Studio55

Tuoreimmat aiheesta

Studio55
  • 06.03.201706:15
    Studio55

    20 todistetta, että sinulla menee paremmin kuin luulet

  • 02.03.201708:06
    Studio55

    Hyvää Elämää -ohjelma jatkaa terveyden tiellä – Studio55.fi-sivujen päivitys lakkaa

  • 02.03.201706:15
    Syöpä

    Jo viiden kilon ylipaino voi nostaa syöpäriskiä puolella

  • 01.03.201719:30
    Studio55

    Syöpäpotilaan hiustenlähtö vähenee tutkitusti tällä keinolla

  • 01.03.201706:15
    Studio55

    Viisi merkkiä siitä, että olet pitkäkestoisessa parisuhteessa