Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Harvinainen vieras kerää jättiyleisön Raumalle – "Harrastajat ovat lähteneet hymyissä suin"

Ruostepyrstö tavattiin Suomessa viimeksi toukokuussa 1995 Pyhtäällä.
Ruostepyrstö tavattiin Suomessa viimeksi toukokuussa 1995 Pyhtäällä.Sari Kantinkoski
Julkaistu 06.07.2016 20:33

MTV UUTISET

Kylmäpihlajan saaressa Rauman ulkosaaristossa on ollut viime päivinä hulinaa. Lintuharrastaja nimittäin teki maanantaina saaressa harvinaisen havainnon. Ruostepyrstöä on käynyt ihailemassa jo noin 400 lintuharrastajaa ympäri Suomea. 

Rauman kaupungin luonto-ja saaristo-opas Sari Kantinkoski kertoo, että tämä harvinainen vierailija on viimeksi tavattu Suomessa vuonna 1995.

– Sen elinpiiri löytyy Väimeren alueelta. Maanantaina raumalainen lintuharrastaja Kalle Haapala teki tunnistuken ja sen jälkeen täällä on arvioni mukaan käynyt 400-500 lintuharrastajaa, Kantinkoski sanoo.

Kantinkosken mukaan ei ole tavatonta, että linnut harhailevat esimerkiksi ilmavirran mukana pois reitiltään. Suunnilleen satakielen kokoinen ruostepyrstö suosii avonaisia paikkoja ja Kantinkosken mukaan Kylmäpihlajan saaresta niitä löytyy hyvin.

– Lintu on ollut hyvin kiitollinen esiintyjä ja lintuharrastajat ovat lähteneet hymyissä suin. Harrastajia on tullut Kuusamosta ja Kajaanista saakka.

Kylmäpihjalan saarelle tehtiin maanantaina ylimääräinen vesibussivuoro, jotta kaikki innokkaat harrastajat pääsivät seuraamaan ruostepyrstön liikkeitä. Kantinkosken mukaan tieto harvinaisista havainnoista leviää nopeasti lintuharrastajien keskuudessa.

– Ravinto on runsasta ja ruostepyrstö pärjää täällä oikein hyvin näin kesällä, mutta sitä on mahdotonta arvioida kauanko se täällä viihtyy, Kantinkoski toteaa.

Lisää aiheesta:

Helsingin Töölönlahdella talvehtii harvinainen harmaahaikara – asiantuntija kertoo, miten siivekäs selviää pakkasista ja milloin sen kunnosta pitää huolestuaKajaanin marrasharmauteen ilmestyi todellinen väriläiskä: Harvalukuisen kuhankeittäjän pitäisi olla jo talvehtimassa Afrikan lämmössäHuippuharvinainen valkoposkibulbuli tallentui videolle: Lensikö Särkänniemen vieressä pällistelevä lintu Lähi-idästä asti Suomeen?Suru-uutisia Helsingin Viikistä: Harvinainen lintuvieras on kuollut – "Löydettiin sen vakiopaikalta"MTV:n kuvaaja taltioi harvinaisen lintuvieraan – helsinkiläinen asuinalue tulvii bongareita Lintujen syysmuuton tarkkailu vaatii energiaa: Lintutorniin tilattiin pizzat
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:26
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytynyt mahdollinen lentopommi – alue eristetty

  • 17:26
    Kotimaa

    Ilmastonmuutos lisää paikalleen jämähtäneiden säätilojen riskiä Suomessa

  • 15:22
    Kotimaa

    Mies ja nainen kuolivat asuntoautoon Kuopiossa – nyt selvisi syy

  • 15:06
    Tekoäly

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • 14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista