Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hanna Sumari joutui kirurgin veitsen alle: "Nyt en saa istua pitkään toviin"

4:05Hanna Sumari esittelee omat kesämökkinsä – tältä ne näyttävät!Katso myös: Hanna Sumari esittelee omat kesämökkinsa.
Julkaistu 29.11.2023 17:15
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Hanna Sumari kertoo Instagramissa olleensa molempien takareisien hamstring-leikkauksessa

Juontaja Hanna Sumari kertoo Instagramissa olleensa eilen tiistaina 28. marraskuuta molempien takareisien hamstring-leikkauksessa. Hän jakoi Instagram-tililleen kuvan, jossa makaa sairaalasängyllä vierellään operaation suorittanut ortopedian erikoislääkäri Lasse Lempainen.

Sumari taustoittaa postauksessaan oireita, jotka veivät hänet kirurgin veitsen alle.

– Istuminen on sattunut vuoden verran. Olen koettanut saada treenillä kipua pois ja käynyt kaikissa mahdollisissa hoidoissa ja lopulta TV-kuvausten päätyttyä ehdin magneettikuvaukseen, jossa todettiin takareisien jänteiden totaalirepeämä molemmissa jaloissa, johon vain leikkaushoito tepsii, Sumari kertoo postauksessaan.

Lääkärilehden mukaan takareidessä oleviin hamstring-lihaksiin ja niiden jänteisiin kohdistuvat vammat ovat yleisiä liikuntaa harrastavilla. Lääkärilehti kertoo, valtaosa takareiden vammoista paranee levolla ja kuntoutuksella, mutta osa voi olla vaikeahoitoisia ja heikentää toimintakykyä huomattavasti. Vakavien vammojen hoidossa tarvitaan Lääkärilehden mukaan usein leikkaushoitoa.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Lue myös: Maria Veitola joutui leikkaukseen: "Käsi oli infernaalisen kipeä"

– Nyt en saa istua pitkään toviin ja kävely onnistuu kyynärsauvojen avulla, Sumari kertoo postauksessaan.

Muun muassa Suomen kaunein koti -ohjelmaa luotsannut Sumari kirjoittaa postauksessaan, ettei pelännyt itse leikkausta ollenkaan. Sen sijaan hän oli kirjoittamansa mukaan kolmen viikon ajan kauhuissaan siitä, miten selviää leikkauksen jälkeen arjen haasteista ja tavallisista askareista. Hän listaa postauksessaan esimerkkejä.

– Kuinka pääsen yläkertaan suihkuun, kun molemmat jalat on leikattu? Miten pääsen sänkyyn ja sieltä pois, kun pitää olla puikkona? Kuinka istun WC:ssä kun en saa istua? Miten saan kaatuneen kyynärsauvan lattialta? Miten pääsen Turusta Espooseen makuuasennossa? Ja tuhat muuta pientä ajatusta jotka saapuivat viihdyttämään minua öisin ja usein myös päivisin.

Leikkaus onnistui kuitenkin juontajan mukaan upeasti, ja etukäteen huolettaneet kysymyksetkin hälvenivät mielestä fysioterapeutin opastettua Sumaria niin arkisten asioiden kuin jumppaamisenkin osalta.

– Nyt sit vaan malttia ja lepoa, että kroppa saa mahdollisuuden korjaantua – taas kerran, hän raapustaa.

Postauksensa lopussa Sumari kiittää kaikkia häntä hoitaneita ammattilaisia.

Lue myös: Hanna Sumari muistelee TTK-taivaltaan – paljastaa ottaneensa erikoistaktiikan käyttöön

Lisää aiheesta:

Portion Boysin Tiina Forsby loukkaantui kesken keikan – kertoo nyt voinnistaanMaria Veitola joutui leikkaukseen: "Käsi oli infernaalisen kipeä"Ellen Jokikunnas joutui leikkaukseen – ensimmäinen huomio toimenpiteen jälkeen oli jalkojen liikkuminen: "Pakahdun onnesta"Jutta Larm päivitti lonkkaleikkauksen jälkeisiä kuulumisiaan – ylistää hoitohenkilökuntaa: "Sairaalan ilmapiiri oli niin hyvä"Radiojuontaja Niko Nousiainen joutui leikkaukseen alle viikon varoitusajalla – palaa jo ensi viikolla töihinLeikkauksesta toipuva Maria Veitola kärsii vieroitusoireista lopetettuaan kolmiolääkkeet: "Olin soittamassa kaikille työnantajilleni, että unohtakaa tämä muija"
Hanna SumariTerveys ja hyvinvointiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Hanna Sumari
  • 23.9.09:26
    Sikke Sumari

    Sikke Sumari sairastui borrelioosiin

  • 16.9.17:02
    Ruoka

    "Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoa

  • 27.5.07:44
    Raparperi

    Hanna Sumarin mahdottoman herkullinen raparperipaistos – nappaa hittiohje!

  • 17.4.09:02
    Ruoka

    Hanna Sumarin helppo pääsiäiskakku: "Osta kaikki kaupasta"

  • 5.1.20:45
    Sikke Sumari

    Sikke ja Hanna Sumarilla ei ollut nuoruudessa erityistä suhdetta: "Ei ollut paljon yhteistä"