Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hämmästyttävä ratkaisu – Senni Salminen ja Kristiina Mäkelä suorittavat Kalevan kisojen karsinnan parin tuhannen kilometrin päässä kisapaikalta

Kristiina Mäkelä on loikkinut tällä kaudella ennätyksekseen 14.41.
Kristiina Mäkelä on loikkinut tällä kaudella ennätyksekseen 14.41.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 25.08.2021 14:35
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Torstaina Sveitsin Lausannessa Timanttiliigan osakilpailussa hyppäävät Senni Salminen ja Kristiina Mäkelä suorittavat samassa kilpailussa Kalevan Kisojen kolmiloikkakarsinnan. Erikoisesta järjestelystä päätti Kalevan kisojen tuomarineuvosto Suomen urheiluliiton lajivastaavan Tuomas Sallisen anomuksen jälkeen.

Lausannen kolmiloikkakisa käynnistyy torstaina kello yhdeksän jälkeen illalla. Tampereen Kalevan kisoissa naiset loikkivat karsintakilpailun lauantaina kello 12 alkaen ja finaalin sunnuntaina kello 17.40. Salmisen ja Mäkelän ei kuitenkaan tarvitse matkustaa Tampereelle lauantaiksi, sillä tuomarineuvoston päätöksellä heidän Lausannen kisan kolme ensimmäistä suoritustaan lasketaan Kalevan kisojen karsintahypyiksi. Asiasta kertoo Suomen Urheiluliitto (SUL) tiedotteessaan.

LUE MYÖS: Käsittämättömän 100 metrin ajan juossut supertähti hyökkää ME:n kimppuun Sveitsissä – "Kaikki on mahdollista"

Jos loikkaajat ylittävät kolmella ensimmäisellä hypyllään karsintarajan 12.50, avautuu heille paikka sunnuntain finaaliin. 

63493181Senni Salminen loikki kesäkuussa uuden Suomen ennätyksen 14.63.Lehtikuva

Selviytyessään finaaliin Mäkelä ja Salminen osallistuvat kilpailuun niin sanottuina ylimääräisinä urheilijoina eivätkä vie paikkoja Tampereella karsintaan osallistuvilta urheilijoilta. Tässä tapauksessa finaalissa nähdään 12 urheilijaa normaalin 10 sijaan.

SUL:n tiedotteessa kerrotaan Sallisen anoneen poikkeusjärjestelyä sillä perusteella, että kolmiloikan kaltaisessa iskutuslajissa kolmen kilpailun hyppääminen neljän päivän sisään matkustusrasituksineen aiheuttaisi kohtuuttoman suuren loukkaantumisriskin. 

Tiedotteen mukaan asiaa käsitellyt tuomarineuvosto totesi päätöksessään, että "Kalevan kisoissa urheilijoiden tulee ensisijaisena lähtökohtana osallistua lajinsa karsintaan päästäkseen finaaliin. Jos se matkustamisten tai -rajoitusten ja muiden seikkojen vuoksi on perustellusti mahdotonta, voidaan Mäkelän ja Salmisen karsintahypyiksi katsoa Lausannen Timanttiliigan kolmen ensimmäisen kierroksen suoritukset."

Urheiluliiton huippu-urheilun valmennuspäällikkö Tuomo Salonen pitää ratkaisua hyvänä.

– Kärkiurheilijoiden pääsy Timanttiliigaan on tärkeää meidän kansainvälisen tason huippu-urheilun kannalta. Sen mahdollistamiseksi pitää pystyä poikkeusjärjestelyihin silloin, kun kalenteripäällekkäisyyksiä uhkaa ilmaantua, Salonen sanoo.

– Urheilullisesti tuomarineuvoston ratkaisu on järkevä ja perusteltu. On erittäin hienoa, että kärkiurheilijamme ovat Kalevan kisoissa kilpailemassa.

Lausannen Timanttiliigan osakilpailu torstaina 26.8. suorana lähetyksenä C Moressa kello 21 alkaen. 

Lisää aiheesta:

Tästä on kyse yleisurheilun kohuehdotuksessa – suomalaisurheilijoita hirvittää: "Todella valtava muutos"Wilma Murto keksi itselleen tiukan kysymyksen – vastaus on Timanttiliiga-finaalin alla kihelmöivää kuultavaaViivi Lehikoisen tapaukseen saatiin päätösEM-finaalin loikkinut Senni Salminen vaatii itseltään priimaa loppukilpailussa – "Sillä ollaan korkealla"Kristiina Mäkelä ja Senni Salminen suorittavat Kalevan kisojen karsinnan Timanttiliigan kisassa – "Kyseessä on toki poikkeus"Suomalaisnaiset kovan paikan edessä MM-Dohassa – vähintään kauden perustaso saavutettava: "Onneksi on samat olosuhteet"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen19:50
    MM-yleisurheilu

    Seiväshypyn maailmanmestari ei ole tavannut omaa poikaansa

  • Eilen19:38
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Sapettaa Senni Salmisen puolesta – "Se olisi ollut finaaliin riittävä hyppy"

  • Eilen19:15
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderille yksi toive keihäskarsintaan – Tommi Evilä vaikeasta tilanteesta: "Sellaista nuorallatanssia"

  • Eilen18:29
    MM-yleisurheilu

    Yleisurheilun maailmanmestari myi vielä kolme vuotta sitten kännyköitä – nyt takoo hurjaa jälkeä

  • Eilen17:43
    Urheilu

    Kanadan MM-hirmu hehkutti kaikkien aikojen kisaa: "Jengi meni aivan hulluksi"