Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Hämeen Sanomat: Väistämissäännöt monilla hakusessa liikenneympyrässä

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Autoliitto
Julkaistu 17.07.2017 14:37

MTV LIFESTYLE

Väistämissäännöt aiheuttavat autoilijoille päänvaivaa etenkin liikenneympyröissä, Hämeen Sanomat kirjoittaa verkkosivuillaan. Väistämistä koskevista liikennesäännöistä on käyty keskustelua lehden mielipidesivuilla juhannusviikosta asti.

Hämeen poliisilaitoksen komisario Tarja Lindstedt kertoo Hämeen Sanomien haastattelussa, että kiertoliittymien väistämissäännöt eivät vuosia tehdystä valistuksesta huolimatta ole monella hallussa.

– Jos kolmio on ennen suojatietä, autoilija väistää ensin jalkaisin sekä pyörällä liikkujia ja sitten liittymässä jo olevia autoilijoita, Lindstedt sanoo.

Hän myös huomauttaa, että kiertoliittymiä ei välttämättä osata ajatella risteyksinä etenkään silloin, jos kuljettaja ajaa suoraan.

Risteyksessä kääntyvä kuljettaja kuitenkin väistää aina, ja kiertoliittymä on aina risteys.

– Eli kyllä, kiertoliittymästä poistuttaessa väistetään aina suojatien käyttäjiä ja käytetään vilkkua osoittamaan, että on aikeissa poistua, Lindstedt toteaa.

Hämeenlinnan Autokoulun liikenneopettaja Juho Huhtinen kertoo, että vilkku unohtuu monelta liikenneympyrästä poistuttaessa. Lisäksi jotkut vilkuttavat vasemmalle koko ympyrässä ajamisen ajan.

Hämeen Sanomat kirjoittaa, että myös parkkialueiden väistämissäännöt aiheuttavat autoilijoille päänvaivaa.

Yleensä parkkialueiden eri ajoväylien väliset risteykset ovat tasa-arvoisia, eli oikealta tulevia väistetään.

Toisinaan parkkihallin katonrajassa näkee kuitenkin kolmioita osoittamassa tiettyjen väylien väistämisvelvollisuutta.

– Kolmiot ovat katossa, koska tolpan päässä oleva kolmio vaikeuttaisi näkemistä pääväylälle ja aiheuttaisi vaaratilanteita, Lindstedt toteaa.

---

1:00Läheltä piti: Tuliko liikenneympyrä yllätyksenä?

LiikennesäännötAutotLifestyle

Lisää aiheesta:

Ei näin! Tärkeä vilkkusääntö unohtuu yllättävän monelta autoilijaltaTämä sääntö taotaan päähän jo autokoulussa, mutta silti osa kompuroi tositilanteessa vaarallisestiUusi tieliikennelaki täyttää tänään vuoden – vaaralliset väärinymmärrykset alkoivat heti työllistää hinausfirmojaLiikenneympyrässä ajaminen ei ole salatiedettä: ”Se on oikeastaan vain sarja risteyksiä”Autoilijan ja pyöräilijän kohtaaminen aiheuttaa helposti tieraivoa – paina nämä säännöt selkärankaanOsaatko ajaa liikenneympyrässä? Lahdessa ja Kouvolassa ei osata

Tuoreimmat aiheesta

Liikennesäännöt
  • 9.12.08:24
    Liikenneturvallisuus

    Näin vaarallisen suojatien ylitys sujui Helsingin aamuruuhkassa – huomaisitko sinä nämä jalankulkijat ratin takaa?

  • 11.11.13:31
    Liikennevalvonta

    Yksi ratsia poiki 92 liikennevirhemaksua Kehä II:lla – tähän mokaan autoilijat sortuivat

  • 10.11.11:59
    Liikennevalvonta

    Autoilijat mokasivat yksi toisensa perään Porvoossa – selityksiä riitti

  • 16.10.11:33
    Liikenneturvallisuus

    Ajatko 7 km/h ylinopeutta? Et enää, sanoo poliisi

  • 7.10.15:23
    Liikennevalvonta

    Autoilija ajoi Helsingissä kymmeniä metrejä pitkin jalkakäytävää – poliisi puuttui