Nuorten uhkarohkea leikkiminen junan raiteilla ja niiden lähellä on pitkäaikainen ja ajoittain pinnalle nouseva ilmiö koko maassa, kertoo VR. Se on vaarallista paitsi nuorille, myös junien matkustajille.
Veturinkuljettaja Jonna Jokinen kirjoitti eilen hengenvaarallisesta leikistä, jossa nuoret pojat seisoivat isolla porukalla niin lähellä junan raiteita, että Jokinen joutui tekemään hätäjarrutuksen.
Jokisen kuvailema välikohtaus sattui Vantaalla ja hänen mukaansa näin on käynyt useammin kuin kerran. VR:ltä kerrotaan, että ilmiö on tiedossa.
– Koulut ovat juuri alkaneet ja se saattaa edistää sitä, että se tulee taas pinnalle, sanoo Janna Viisterä VR:n viestinnässä.
– Tämä on valitettavaa ja äärimmäisen vaarallista.
Kuten Jokinen eilisessä kirjoituksessaan huomautti, ilmiö ei ole vaarallinen vain raiteiden vieressä seisoville. Jos junan joutuu pysäyttämään hätäjarrua käyttäen, vauhti tyssää niin nopeasti, että matkustajat saattavat junan sisällä kaatua pahastikin.
– Se on vaarallista myös matkustajille, Viisterä vahvistaa.
