Haluatko lintubongariksi? Näin aloitat
Lintuharrastuksen voi aloittaa kuka tahansa ikään tai sukupuoleen katsomatta, tunsi lintuja ennestään tai ei.
Periaatteessa lintubongauksen aloittamiseen ei tarvita yhtään mitään, sanoo BirdLife Suomi ry:n tiedottaja ja Linnut-lehden päätoimittaja Jan Södersved.
– Riittää kun aistit avoinna ja mieli virkeänä lähtee ulos luontoon katselemaan ja kuuntelemaan.
Yksinkertaiset välineet
Kiikarit ja lintuopas tulevat kuitenkin pian tarpeellisiksi, jos lintuja haluaa nähdä ja tunnistaa paremmin. Lintuoppaita on saatavilla sekä sähköisinä että painettuina versiona ja lintujen ääniä on mahdollista kuunnella myös levyltä tai netistä. Pidemmälle edenneet harrastajat kantavat yleensä mukanaan myös kaukoputkea, Södersved kertoo.
Yksin tai yhdessä
Lintubongausta on mahdollista harrastaa yksin tai porukassa. Södersvedin mukaan onkin lähinnä makuasia haluaako luonnossa liikkua ja rauhoittua yksinään vai lähteä jakamaan kokemuksia kaverin kanssa.
– Liikkeelle lähtiessä oikein hyvä keino on lähteä kokeneemman harrastajan matkaan tai liittyä opastetulle linturetkelle, jolloin se oppi kulkee paljon nopeammin kuin itse opiskellen.
Tietoa linturetkistä löytää monesti lehdistä sekä paikallisten lintuyhdistysten verkkosivuilta.
Aloittaa voi vaikka heti
Kevät on Södersvedin mukaan hyvä aika aloittaa lintuharrastus, sillä lintuja ei ole vielä niin paljon, että äänten ja lintujen vilinä aiheuttaisi aloittelijalle ähkyn. Helpoiten aloittaminen käy omasta pihapiiristä, jossa voi ensin opiskella tuttuja lajeja ja kevään edistyessä lisätä niitä vähitellen.
– Jos lintuja ja niitä kokeneempia harrastajia haluaa nähdä, niin lintutornit ovat kyllä erinomaisia paikkoja, Södersved vinkkaa.
Sopii kaikille
Jonkinlaisiksi lintuharrastajiksi itsensä kokevat Södersvedin mukaan sadat tuhannet suomalaiset, sillä esimerkiksi lintujen ruokinta on hyvin suosittua. Aktiivisempia harrastajia esimerkiksi BirdLifen jäsenyhdistyksissä on noin 12 000.
Kun harrastajat muutama vuosikymmen sitten olivat usein koulupoikia, on uusien lintuharrastajien joukossa yhä enemmän naisia, Södersved kertoo. Etenkin keski-ikäiset naiset tuntuvat löytäneen harrastuksen, kun taas aiemmin joukossa ei tuntunut olevan naisia juuri lainkaan.
Palkitseva harrastus
Linnuissa riittää ihmeteltävää Suomessa ympäri vuoden, sillä kaikki lajit eivät lähde talvehtimaan etelään. Myös lintujen muuttokyky jaksaa Södersvedin mukaan ihmetyttää monia.
– Linnuissa varmasti riittää kokeneellekin harrastajalle uutta opittavaa joka ikisellä retkellä.
Oleellisinta harrastusta aloitellessa on kuitenkin muistaa, että toiminta ja liikkuminen tapahtuvat lintujen ehdoilla.
– Hirveän suosittu osa harrastusta on nykyään lintujen valokuvaaminen ja varsinkin siinä on syytä pitää vähän malttia mukana, että ei aiheuteta häiriötä linnuille.
Uusimmat
-
00:08
Arsenal järjesti hurjat maalijuhlat ja marssi pudotuspeleihin – Real Madridin sankariksi nousi odottamaton hahmo
-
00:01
Itäraja on nyt virallisesti kiinni – laki tuli voimaan keskiyöllä
-
23:59
16 panttivankia luovutettu Punaiselle Ristille – aselevon jatkumisesta ei varmuutta – MTV seuraa sotaa
-
23:52
Sinkkuelämää-näyttelijä Frances Sternhagen on kuollut
-
23:29
Virolta selkeä viesti Venäjälle – maa on valmis voimakkaisiin toimiin tarvittaessa
-
23:28
Tuhoisa puoliaika: hattutemppu entistä seuraa vastaan 34 minuutissa
-
23:09
Daniel Mäkiaho ja Jens Lööke hattutemppujuhlissa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
23:00
Jälleen uusi takaisku Vapauspuolueelle Hollannin hallitusneuvotteluissa
-
22:54
Lääkäri kysyi Ruotsin ennätysurheilijalta erektiosta – nuoren miehen vastaus oli karu
-
22:51
Real Madridin englantilainen supertähti jatkoi historiallisia urotekojaan
-
22:47
Amsterdam haluaa eroon öykkärituristeista
-
22:19
Tomia, 31, vastaan vedettiin veitset – urheilijalle jäi vain yksi vaihtoehto: "Tekivät hyvin selväksi, että tappaisivat minut"
-
22:05
Mäkiaho iski hattutempun HIFK:n verkkoon – muisteluissa esiin nousi Frank Moberg
-
22:00
Kärppien NHL-vahvistus ihmetteli tuomareita – sanoi suorat sanat debyytistään: "En aio valehdella"
-
21:43
Miljoonavahti tyri jälleen: Manchester Unitedin johto suli karulla tavalla – jatkopaikka loittoni
-
21:35
Helikopterionnettomuudessa kuolleen Kobe Bryantin vaimo jakoi koskettavan kuvan ensitapaamisesta
-
21:33
Uusi väite Corey Perryn tapauksesta
-
21:28
SM-liigaottelussa dramaattinen loppu: tasoitus 59.59 – samalle miehelle hattutemppu jatkoajalla!
-
21:27
Poliisi otti kiinni 13 mielenosoittajaa Helsingin yliopistolla: "Miksi Ukrainalle saa osoittaa tukea, mutta ei palestiinalaisille?"
-
21:21
Kaksi alakouluikäistä poikaa kateissa Helsingin Pitäjänmäessä – poliisi kaipaa havaintoja
-
Lataa lisää