Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haluatko asua laivassa? Turun jokirannassa hytti myytävänä

Hytti Boresta maksaa 21 000 euroa.
Hytti Boresta maksaa 21 000 euroa.Juho Viljanen
Julkaistu 17.09.2013 14:55

Turun jokirannassa sijaitsevasta museo- ja hotellilaiva Boresta kaupataan yhtä hyttiä 21 000 eurolla. Myyjän mukaan hytti soveltuisi esimerkiksi työasunnoksi.

Jos laivaelämä houkuttaa mutta merille lähteminen ei ole mahdollista, voi asunnoksi hankkia vaikkapa hytin ravintolalaivasta. Hytti odottaa uutta omistajaa ympärivuotisessa käytössä olevassa laivassa, joka sijaitsee Turussa merikeskus Forum Marinumin museolaivojen vieressä.

– Minulle hytti päätyi noin pari vuotta sitten ja se oli tarkoitus laittaa vuokrakäyttöön. Nyt laivan omistus ja hallinto laivaan on vaihtunut ja se on kokonaan muuttunut hotelli- ja ravintolalaivaksi, myyjä Juho Viljanen kertoo syytä hytin myymiseen.

Seitsemän neliön hytissä on kaksi sänkyä, vessa ja suihku. Viljasen mukaan hytti sopisi hyvin esimerkiksi etätöitä tekevän asunnoksi.

– Jos joku asuu ulkopaikkakunnalla ja tulee Turkuun töihin, niin se sopisi sellaiseen kaikkein parhaiten. Laivan ravintolasta saa aamupalaa ja lounasta ja laiva on toiminnassa ympäri vuoden.

Viljanen kertoo, että noin viikon myynissä olleesta hytistä on jo tullut muutamia kyselyitä ja sosiaalisessa mediassa miniasunto on herättänyt kiinnostusta.

(MTV3)

Kuva: Juho Viljanen

Lisää aiheesta:

Presidentti Stubbin koti Espoon Westendissä tuli myyntiin, herätti heti kiinnostusta ostajissa – tältä lukaali näyttääKoronan piinaamalle Silja Europalle löytyi yllättävää käyttöä – "Tuhannen huoneen kelluva hotelli" on nyt poliisin asuntolaivana EnglannissaHelsingissä myynnissä 1,3 miljoonan euron yksiö – "Kivasti herättänyt kiinnostusta"Unelmoitko omasta hotellista? Saimaan rannalla on myynnissä yli 5 000 neliötä pienen helsinkiläisyksiön hinnallaHelsingissä on kaupan täysin uniikki kohde, jos asunnon hintalappu ei hirvitä – nykyinen omistaja: "Ei sellaista voi olla myynnissä"Hiljattain eronnut Sami Hedberg myy miljoonakotiaan: "Kyseessä on ihan ainutlaatuinen talo"
SisustusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sisustus
  • 17.10.12:03
    Askartelu

    Näin teet itse upean syyskranssin: "Varoitus, tähän tulee himo"

  • 30.8.19:08
    Koti

    Sisustusintoilija listasi viisi asiaa, joita ei haluaisi omaan kotiinsa

  • 30.8.14:40
    Donald Trump

    Yhdennäköisyys hämmentää – Trumpin Valkoisen talon kultakoristelut muovia?

  • 25.8.09:17
    Takaisinvedot

    Onko sinulla tämä valosarja? Poista käytöstä heti!

  • 13.8.20:14
    Mitä ihmettä?

    Onko tämä tuoli muka sininen? Kristinin video aiheutti somehässäkän – lopulta paljastui yllätystotuus