Huomenta Suomen poliitikkovierailussa keskusteltiin keskiviikkoaamuna rasismista ja siitä, kuinka oppositio on syyttänyt Oulun viime viikkoisista puukotuksista perussuomalaisten kielenkäyttöä ja hallitusta.
Vihreiden varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Oras Tynkkynen totesi, ettei yksittäistä rasistista väkivallantekoa voida yhdistää yksittäiseen kannanottoon, mutta vihapuhe voi tutkitusti johtaa vihatekoihin.
– Olemme joutuneet valitettavasti kuluneen vuoden aikana tottumaan siihen, että hallituspuolueiden riveistäkin, ihan ministereitä myöten, esitetään avoimen rasistisia kannanottoja.
– Ei olisi sinällään yllätys, jos joku näitä kannanottoja kuunnellessaan saattaisi vetää sellaisen johtopäätöksen, että nyt on toiminnan aika.
Hallituspuolueiden edustaja, kristillisdemokraattien Katariina Hiippavuori, vastasi hallituksen syyttämisen olevan helppo peruste järkyttäville teoille.
– Ajattelen, että ihmisten merkityksettömyyden kokeminen ja viha sydämessä on laajempi yhteiskunnallinen ongelma.
– Meillä jokaisella suomalaisella, poliitikolla ja päättäjällä on iso vastuu siitä, miten kohtelemme toisiamme ja miten sydämessämme läheisistämme ajattelemme.
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-Aho uskoo sosiaalisen median ja viime vuosien keskustelukulttuurin osasyyksi lähiaikojen väkivaltatapauksiin.
