Kuolemanpelko oli koko ajan läsnä tilanteessa, joka kiristyi loppua kohden, Porvoon poliisiampujien ansaan joutunut konstaapeli kertoi oikeudessa.
Tilanne Ölstensin teollisuusalueella Porvoossa tuli yllättäen. Tummiin pukeutunut kaksikko lähestyi poliisimaijaa kävellen, partio luuli menevänsä ottamaan kiinni kaksikon taltuttamaa murtovarasta.
– Heti, kun astuin autosta ulos, minua osoitettiin aseella. Ne sanoivat, että liikkumatta, kokenut vanhempi konstaapeli sanoi oikeudessa.
– Se tilanne tuli niin yllättäen, että ei siinä oikein muuta kerennyt ajattelemaan kuin että se osoittaa minua ja minä en millään kerennyt itse vetämään. Nostin kädet ylös ja ajattelin, että katsotaan mitä seuraavaksi tapahtuu.
Ase oli konstaapelin mukaan välillä hänen takaraivollaan, välillä ohimolla ja sivulla. Kaksikko käyttö häntä kilpenä taustalle pakoon päässyttä partiokaveria vasten.
– Siinä se pyöri, ei ollut koko ajan samassa paikassa. Mutta päähän ne osoittivat.
– Ne sanoi, että ne tappaa mut.
Hän näki, että sormi oli liipasimella, ei rungolla. Kun toinen miehistä sai riisuttua virka-aseen hänen vyöltään, tämä teki latausliikkeen aseella.
