Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Googlen emoyhtiö liki kolminkertaisti tuloksensa huhti–kesäkuussa

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.07.2021 08:08

MTV UUTISET – STT

Teknologiajätti Googlen emoyhtiö Alphabet kertoo tuloksensa liki kolminkertaistuneen huhti–kesäkuussa viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Yhtiön tulos päättyneellä neljänneksellä oli noin 18,5 miljardia dollaria.

Alphabetin kasvua ovat siivittäneet Googlen hakukoneesta sekä yhtiön omistamasta videopalvelu Youtubesta saadut mainostuotot.

Emoyhtiön liikevaihto kasvoi yhtiön tiedotteen mukaan noin 62 prosenttia edellisvuodesta, ollen nyt noin 61,9 miljardia.

Googlen mainosliikevaihto nousi uutiskanava CNBC:n mukaan edellisvuodesta yhteensä 69 prosenttia ja asettui noin 50,5 miljardiin dollariin. Koronapandemia kurjisti viime vuonna huhti–kesäkuun tilannetta.

Talousuutistoimisto Bloombergin mukaan yhtiön päättyneen neljänneksen tulos on analyytikoiden ennusteita parempi.

Alphabetin ja Googlen toimitusjohtaja Sundar Pichain mukaan teknologiajätin tuloksen taustalla ovat keinoälyyn ja pilvipalveluihin tehdyt pitkäaikaiset sijoitukset.

Yhtiön talousjohtajan Ruth Poratin mukaan vahva neljännes heijasteli myös sitä, miten kuluttajien internetin käyttö ja toisaalta mainostajien rahankäyttö ovat lisääntyneet.

Google on myös kehittänyt hiljattain kilpailijan erityisesti nuorten keskuudessa suositulle videopalvelu Tiktokille. Pichain mukaan yhtiön Youtube Shorts -palvelu on ylittänyt vastikään 15 miljardin päivittäisen katselukerran rajapyykin.

Google availee jälleen toimitilojaan

Nykytahdilla Google voi saada tänä vuonna mainostuloja jopa 130 miljardin dollarin edestä, kertoo markkinatutkimusyritys eMarketer uutistoimisto AFP:n mukaan. Aiempaan vuoteen kasvua olisi tässä tapauksessa 25 prosenttia.

Jos eMarketerin ennusteet pitävät paikkansa, kalifornialaisyrityksen hallussa olisi liki 29 prosenttia maailmanlaajuisista digitaalisista mainosmarkkinoista. Toiselle sijalle eMarketer sijoittaa ennusteissaan Facebookin, liki 24 prosentin osuudella.

Google on yksi niistä teknologiayrityksistä, joiden palveluiden käyttäjämäärät ovat parantuneet entisestään koronapandemian aikana, kun virustilanne on lisännyt muun muassa etätyöskentelyä ja verkossa shoppailua.

Google on avannut vastikään koronapandemian vuoksi suljettuja toimitilojaan, joita yhtiö kutsuu kampuksiksi. Työntekijät ovat näin päässeet halutessaan palaamaan Kaliforniassa sijaitseviin toimistoihin, jotka hylättiin pandemian alkuvaiheessa.

– Olin innoissani siitä, että pääsin näkemään niin monta ihmistä kasvotusten, Pichai sanoi.

– Tarjoamme työntekijöillemme enemmän joustavuutta siinä, miten ja missä he työskentelevät, hän jatkoi. 

9:04Ei enää toimistolle – Millä aloilla etätöistä ei palata konttorille?Ei enää toimistolle – Millä aloilla etätöistä ei palata konttorille?

Lue myös: Apple lähes kaksinkertaisti tuloksensa huhti–kesäkuun aikana

Lisää aiheesta:

Googlelta hirmutulosMetan tulos kasvoi selvästi – Zuckerberg ylisti TrumpiaTekoälyvallankumous kiritti Microsoftin ja Googlen bisneksiä – "Olemme siirtyneet tekoälyn laajamittaiseen soveltamiseen"Microsoft ja Googlen emoyhtiö takoivat mahtitulokset – näin miljardivoitot syntyivätAmazonin myynti lisääntyi, mutta tulos laski noin puoleen viimevuotisestaTeknologiajättien tulokset kasvoivat maailman kärvistellessä pandemian kourissa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 21:17
    Alexander Stubb

    Eurooppalaisilta johtajilta painava lupaus Ukrainalle – MTV seuraa rauhanneuvotteluja

  • 18:02
    Luonto ja eläimet

    Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

  • 17:48
    Joukkoampuminen

    Yliopiston joukkoampumisesta pidätetty vapaaksi – ampuja yhä karkuteillä

  • 17:20
    Ulkomaat

    Ukraina iski venäläiseen sukellusveneeseen

  • 16:35
    Rasismi

    Silmienvenytys rapautti Suomen maineen – asiantuntija kertoo, mitä Japani nyt vaatii, ja nopeasti