Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FT:n Balkanin-toimittaja: Talvi ei tuonutkaan odotettua muutosta pakolaismääriin

Jos uudet rajavalvontajoukot hyväksyttäisiin, ne korvaisivat nykyisen rajavalvontaviraston Frontexin.
Jos uudet rajavalvontajoukot hyväksyttäisiin, ne korvaisivat nykyisen rajavalvontaviraston Frontexin. Copyright Rajavartiolaitos / Vartiolentolaivue
Julkaistu 11.12.2015 16:32
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

EU:n komission aie ehdottaa yhteisten pysyvien rajavalvontajoukkojen perustamista on arka asia. Rajavalvonta kuuluu valtioiden omaan päätösvaltaan, sanoo brittiläisen Financial Times -lehden Unkarin ja Balkanin kirjeenvaihtaja MTV:n Uutisille.

– Vaikea sanoa syntyykö sopimusta. Tämä on hyvin kiistanalainen ehdotus. Rajavalvonta menee todellakin valtion itsenäisen päätösvallan ytimeen, toimittaja Andrew Byrne arvioi. 

On myös vielä mahdotonta sanoa, auttaisivatko yhteiset rajajoukot, koska EU on ennenkuulumattoman tilanteen edessä. Ihmisiä ei ole tässä mitassa aiemmin Eurooppaan tullut, hän sanoo.

Komission ehdotuksen mukaan uudet pysyvät joukot ja rannikkovartiosto voisivat tarvittaessa toimia EU:n ulkorajoilla vaikka ilman jäsenmaan suostumusta. Valtuutuksen tehtäville antaisi komissio.

Niillä olisi myös valtuudet muun muassa karkottaa luvatta EU:ssa olevat henkilöt. Ne kuitenkin olisivat aina toiminta-alueensa jäsenmaan kansallisten lakien alaisia. 

– Rajajoukot olisivat (hyväksytyksi tultuaan) osa isompaa ratkaisua, Byrne arvioi. Hän osallistui Helsingissä Ulkopoliittisen instituutin UPI:n järjestämään pakolaisseminaariin. 

Frontexin tilalle

Yhteisistä rajajoukoista on puhuttu unionissa jo vuosia, tuloksetta. Nykyinen rajavalvontavirasto Frontex voi toimia vain jäsenmaiden pyynnöstä ja tukena. Uudet joukot korvaisivat Frontexin.

Turvapaikanhakijatilanteen ryöpsähdettyä tänä vuonna massiiviseksi, myös Suomi joutuu miettimään uusia ratkaisuja.

– Kyllähän tässä on käynyt niin, että me kaikki olemme tulleet yllätetyiksi, että tällaista voi näin laajassa mitassa tapahtua. Silloin on tietysti hyvä, että mietitään jotain sellaista jolla ainakin tulevaisuudessa kyetään näihin vastaamaan, sanoo tasavallan presidentti Sauli Niinistö. Hän uskoo, että EU kykenee hoitamaan tilanteen.  

Talvi ei vielä pysäyttänyt tulijoita

Turvapaikkaa hakevien määrän on uskottu laskevan talven tullessa. 

– Arvioitiin, että kun tulee talvi ja lämpötila laskee, harvempi haluaa lähteä ylittämään merta. Näin ei ole ainakaan vielä käynyt. Jokainen nyt nopeita ennusteita tekevä on rohkea, Byrne sanoo. 

Euroopassa tiedotusvälineiden huomio on kiinnittynyt Turkista Kreikan kautta tuleviin turvapaikanhakijoihin. 

– Välimeren keskistä reittiä (Pohjois-Afrikasta Italiaan) tulee 60 000 turvapaikanhakijaa kuukaudessa, muistuttaa UPI:n tilaisuudessa Leonhard den Hertog Brysselissä sijaitsevasta CEPS-tutkimuslaitoksesta.  

Lisää aiheesta:

EU-maat haluavat suitsia Venäjän masinoimaa maahantuloa – Suomen käännytyslain keskustelun ytimessäUusi pakolaiskriisi? Yli miljoona ihmistä saattaa hakea tänä vuonna turvapaikkaa Euroopasta Analyysi: Turvapaikanhakijoiden käyttäminen aseena menee sisäpoliittisiin tunteisiinSisäministeri Kai Mykkänen pelkää populistisia liikkeitä ja ääritilanteita – "Suomi ei lähde mukaan yksittäisten laivojen pyyntöihin ottaa turvapaikanhakijoita"”Dublin-sopimuskin saisi mennä Välimeren aaltoihin” – Mepit ruotivat turvapaikkapolitiikkaaEU julkistaa esityksen yhteisestä rajavartiostosta – Soini: "Federalistinen sivumaku"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:50
    Liettua

    Liettua julisti hätätilan

  • 07:52
    Ukrainan sota

    Trumpilla on asiantuntijan mukaan nyt yksinkertainen viesti Euroopalle: "Älkää pilatko tätä"

  • 07:18
    Japani

    Kymmeniä loukkaantui Japanin maanjäristyksessä

  • 06:16
    Jens Stoltenberg

    Venäjän ymmärtäjästä Nato-legendaksi – sotilasliittoa 10 vuotta johtanut Stoltenberg vierailee tänään Suomessa

  • 05:50
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Uusi versio rauhansuunnitelmasta valmistumassa tiistaina