Pekingin talviolympialaisissa pahoin pettyneen Frida Karlssonin vaikeudet jatkuivat maastohiihdon maailmancupin kisassa Lahdessa.
Therese Johaug vei voiton Lahdessa. Venäjän Natalja Neprjajevan oli toinen ja Krista Pärmäkoski kolmas. Norjalaistähden useamman kerran tällä kaudella kaatanut Karlsson jäi vasta sijalle 16. Eroa kärkeen kertyi reilut puolitoista minuuttia. Karlsson oli kisan jälkeen pettynyt.
– Se oli rankkaa. Tunnen, ettei kroppani ole täysin palautunut Kiinan jälkeen. Tuntuu kuin olisin ollut kotona tunnin ajan ennen kuin tulin tänne. Minulla ei ollut aikaa toipua Suomeen tulemiseen, Karlsson toteaa.
Karlsson romahti jokaisessa kisassa Pekingin olympialaisissa. Yhdistelmäkisassa hän oli viides, perinteisen kympillä 12:s ja viestistä tuli pronssia, vaikka Karlsson putosikin mitalikamppailusta oman osuutensa aikana. Jonna Sundlingin hirmuveto toi Ruotsille mitalin.
– Minä koin, että olin erinomaisessa kunnossa ensimmäisessä kisassa. Sen kisan jälkeen olin täysin uuvuksissa ja pyörryin. Kahden tunnin ajan olin poissa pelistä. En ollut koskaan kokenut sellaista. Se oli uusi kokemus minulle. Minusta tuntui, ettei kroppani toipunut kilpailujen jälkeen. Siksi matkasin kotiin. Vartaloni ja lihakseni olivat arat, Karlsson summaa olympiakokemusta.
– Fysioterapeuttini sanoi, että ehkä sinun pitää tähdätä top-15:een tässä kisassa. En yltänyt, Karlsson jatkaa.
22-vuotias ruotsalainen myöntää, että fysioterapeutin heitto oli vitsi.
– Tuntui, että kroppani ei ole oikein toipunut. Hän sanoi, että minulla ei pitäisi olla mitään odotuksia, Karlsson sanoo.


