Ranskan MM-joukkueen NHL-hyökkääjä Pierre-Edouard Bellemare hehkuttaa Leijonien ykkössentteriä Valtteri Filppulaa estoitta.
Bellemare on pelannut kolme kautta Philadelphia Flyersissa. Vaikka asema on vakiinnutettu, ei ranskalainen ole täysin tyytyväinen tilanteeseena. Hän on tehnyt kausillaan pisteet 6+6, 7+7 ja viime kaudella tehot 4+4.
MAINOS
Kaikki MM-kiekon ottelut
C Morella!Suomi – Ranska su 7.5. klo 17.15
MTV3-kanavalla klo 17.00
C More Sport 1:llä klo 16.30
– Olen kehittynyt liikaa puolustavan tyylin pelaajaksi. Minulle on haaste, etten tyydy siihen rooliin, mikä on annettu. Minun pitää haastaa itseäni, että olisin hyökkäävämpi ja auttaisin joukkuettani enemmän. Kausi oli ihan hyvä, mutten ole lainkaan tyytyväinen siihen, miten autoin joukkuetta hyökkäyspäässä, Bellemare pohti MTV Sportille.
Hän pelasi syksyllä World Cupissa Team Europessa todella vahvasti ja oli tärkeä osa finaaliin edennyttä joukkuetta. Vastaava asema NHL-joukkueessa olisi juuri se, mitä hän haluaa.
– Minulla oli hieman eri rooli siellä, odotin samaa Flyersissa. Minun ei pitänyt puristaa itseäni hyökkäysmielessä, siihen en ollut tyytyväinen. Nyt minulla on koko kesä aikaa kehittää sitä puolta ja kehittyä paremmaksi molempiin suuntiin.

