Rapakon takana pestään mahalaskuun päättyneen World Cup -turnauksen likapyykkiä. Yksi kritiikin kohteista on Yhdysvaltojen joukkueen päävalmentaja John Tortorella.
USA oli yksi World Cupin ennakkosuosikeista, mutta turnaus päättyi täydelliseen mahalaskuun, kun joukkue hävisi kaikki pelinsä.
Lyöntejä on sadellut pettymyksen jälkeen joka suunnasta.
Yhdysvaltalaishyökkääjä Phil Kessel herätti kohua jo aiemmin kun hän ivasi joukkuetta Twitterissä. Pittsburgh Penguinsissa Stanley Cupin voittanutta Kesseliä ei valittu mukaan turnaukseen, mikä aiheutti keskustelua.
Yhdysvaltojen päävalmentaja John Tortorella on närkästynyt osasta siitä arvostelusta, jota hän ja joukkue on saanut.
– Minusta se on vähän itsekästä. Rehellisesti, se ei paranna kuvaa yhdysvaltalaisesta jääkiekosta. Eikä se auta niitä ihmisiä, jotka tekevät näin, Tortorella sanoi ESPN-kanavalle.
"Se on totuus"
Erityisesti Kesselin vääräleukaiset kommentit saavat räyhähenkisenä tunnetun Columbus Blue Jacketsin päävalmentajan tuohtumaan.

