Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

FIA-pomo joutui myöntämään: Sebastian Vettelin paljastama porsaanreikä on totta

Turva-auto nähtiin radalla muun muassa Kanadan GP:ssä.
Turva-auto nähtiin radalla muun muassa Kanadan GP:ssä.2018 Getty Images
Julkaistu 14.06.2018 08:00

MTV SPORT

Kansainvälisen autoliiton FIA:n kilpailujohtaja Charlie Whiting myöntää, että Ferrari-kuljettaja Sebastian Vettelin paljastama porsaanreikä F1-sarjan virtuaalista turva-autoa koskevissa säännöissä on totta.

Pääkuvan videolla Mercedeksen Valtteri Bottaksen ja Vettelin hulvaton sananvaihto Kanadan GP:n jäljiltä.

MAINOS

Poikkeuksellinen F1-kesä C Morella

F1-sarjassa on ennennäkemättömän vilkas kesä. Juhannusviikonlopusta alkaa kuuden viikon jakso, jonka aikana ajetaan peräti viisi kilpailua.

Seuraavaksi kisataan Ranskan Paul Ricardilla 24. kesäkuuta. Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella. 

C Moren sivulle pääset tästä

Formulasarja otti käyttöön virtuaalisen turva-auton kaudella 2015. Sen tarkoitus on rajoittaa vaaratilanteissa autojen nopeutta ilman varsinaisen turva-auton tuloa radalle, mutta Vettelin mukaan kuljettajat voivat minimoida menettämänsä ajan käyttämällä epätavallisia ajolinjoja.

– FIA tarjoaa meille järjestelmän, joka laittaa meidät seuraamaan tavoiteaikaa ja kaikkien täytyy hiljentää vauhtia. Uskon kuitenkin, että kaikki ovat tietoisia siitä, että pääset virtuaalisen turva-auton aikana nopeammin säästämällä matkassa, Vettel huomautti Autosportin sivuilla.

Aluksi Whiting tyrmäsi Vettelin antamat lausunnot sääntöjen porsaanreiästä perättöminä. Whitingin mukaan eri ajolinjoista saatava hyöty on kuljettajalle minimaalinen, mutta Kanadan kisaviikonlopun jälkeen FIA-pomo muutti kantaansa.

– Kyllä, ymmärrän sen nyt. Järjestelmän 50 metrin välein tekemä mittaus perustuu etäisyyteen maaliviivasta. Jos tätä etäisyyttä voi vähentää, niin silloin voittaa vähintään 150 millisekuntia (0,150 sekuntia) kierroksella. Formula ykkösissä sillä on jo arvoa, Whiting kommentoi.

Whiting vakuuuttaa, että FIA ja virtuaalisen turva-auton aikana käytetyn ohjelmiston kehittäjät saavat porsaanreiän tukittua.

– Voimme korjata sen ja suojata sitä hieman paremmin väärinkäytöksiltä, Whiting sanoi.

Lisää aiheesta:

FIA reagoi F1-tähtien turva-autokritiikkiin – kuljettaja ilahtui Charles Leclercin lausunnosta: "Onneksi hän huomasi sen"Mercedeksen "valkoinen savu" herätti vilppiepäilyt – tallipomolla ei ole antaa ilmiölle suoraa selitystäF1-kauden alkuun draamaa? Valtteri Bottaksen Mercedes on protestiuhan kohteenaF1-tallipomo varoittaa ensi kauden muutoksista: Suunnittelijat unohtavat ohittamisenSebastian Vettel paljastaa porsaanreiän F1-säännöissä: FIA-pomo täysin toista mieltäF1:n Verstappen-sääntö helpottuu – "Me ratkaisemme asian radalla"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"