Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

FIA:lta raju julistus: edes 10 koronatartuntaa ei pysäytä F1:ä

imago images/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 19.05.2020 20:24
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Kansainvälinen autoliitto FIA uskoo, että se pystyy viemään F1-kisoja läpi, vaikka formulavarikolla todettaisiin koronavirustapauksia.

F1-kauden avauskisa Australian Melbournessa peruttiin vain muutamia tunteja ennen ensimmäisen ajosession alkua, kun yhdellä McLarenin työntekijällä todettiin koronavirustartunta.

Sen jälkeen kisoja on joko siirretty eteenpäin tai peruttu kokonaan. Tuoreimman suunnitelman mukaan uuden F1-kauden on tarkoitus alkaa heinäkuun alussa Itävallassa.

Kansainvälinen autoliitto FIA piti tällä viikolla kokouksen, jossa keskusteltiin yhden F1-kisan järjestämiseen liittyvistä protokollista. Tähän lukeutuu muun muassa varikkohenkilöstön koronatestaus joka toinen päivä.

FIA:n lääketieteellisen komission puheenjohtaja Gerard Saillant sanoo, että F1 pystyy käsittelemään positiivisia koronatuloksia niin, ettei kisoja tarvitse perua.

– Tilanne on melko erilainen siihen nähden, mitä se oli maaliskuun puolessa välissä Melbournessa. Nyt viruksesta tiedetään enemmän, Saillant totesi Sky Sports F1:lle.

– Jos meillä on yksi tai jopa 10 positiivista näytettä, niin on mahdollista, että pystymme hallitsemaan niitä erityisjärjestelyin. Lääketieteellisesti tämä ei ole ongelma, Saillant kertoo.

FIA:n presidentin Jean Todtin mukaan kansainvälinen autoliitto on pyrkinyt ja pyrkii varmistamaan, ettei Melbournen kaltainen tapahtumaketju enää toistu. Tuolloin koko F1-sirkus saapui paikan päälle Australiaan todetakseen, että itse kisaa ei ajeta.

F1 kertoi aiemmin suunnitelmasta, jonka mukaan loppukaudella on tarkoitus ajaa vielä 15-18 kilpailua.

Lisää aiheesta:

F1 ei pysähdy edes kuljettajan saadessa koronaviruksen – toimitusjohtajalta tyly linjaus: "Kisa ei peruunnu, vaikka joku talleista ei pystyisi ajamaan"F1 saa rajua ryöpytystä "vastuuttomasta ja tyhmänrohkeasta" suunnitelmastaan – rengaspomo ihmeissään: "Miten on edes mahdollista tiedottaa asiasta?"F1-kisa viedään pahaan koronapesäkkeeseen? – "Olemme olleet tiiviisti yhteyksissä"F1-kauden avaukselle takaraja, ennennäkemätön ratkaisu pöydällä – Ross Brawn avasi suunnitelmiaF1-pomo pamautti pöytään rohkean arvion – näinkö monta kisaa pystytään ajamaan ”koronakaudella”?F1-pomolta hämmentävä ulostulo – kerskuu, miten ei saanut koronaa ”vaarapesäkkeestä”
F1UrheiluKoronavirus

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • Eilen10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia