Mediassa on levinnyt viime aikoina huhuja, joiden mukaan Ferrarin F1-tallin teknistä johtajaa Mattia Binotto voisi olla tämän kauden jälkeen lähdössä pois punaisten riveistä. Ferrarin tallipäällikkö Maurizio Arrivabene antaa näille spekulaatioille täystyrmäyksen.
Pääkuvan videolla Ferrarin Sebastian Vettelin ja Kimi Räikkösen kommentteja edellisen kisan jälkeen.
LUE MYÖS: Arrivabene linjaa: Ferrari taistelee yhä valmistajien mestaruudesta
Arrivabenen ja Binotton on huhuttu ajautuneen valtataisteluun tallin sisällä. Spekulaatioissa Ferrarin väkeä on jaettu kahteen eri leiriin, mikä olisi haitannut tiimin työskentelyä.
Tallipomo Arrivabenen mukaan Binotto ei ole lähdössä mihinkään.
– Selvennetään tämä kerrasta. Huhut Mattiasta ovat valeuutisia, yritys luoda epävakautta tiimiin ja ongelmia sinne, missä ongelmia ei ole. En halua kommentoida perättömiä huhuja enempää, Arrivabene sanoi italiankielisen Motorsport.comin mukaan.
– Tämän kauden aikana on nähty monia horjutusyrityksiä, joskus juttuja kuskeista ja toisinaan teknisistä työntekijöistä.
Myös Arrivabenen itsensä asemalla on spekuloitu.


