Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Federer: Tasapeli olisi sopinut finaaliin

Tennisjättiläisten Roger Federerin ja Rafael Nadalin kohtaamisesta tuli jälleen klassikko.
Tennisjättiläisten Roger Federerin ja Rafael Nadalin kohtaamisesta tuli jälleen klassikko.
Julkaistu 29.01.2017 15:19

MTV SPORT-STT

Roger Federer voitti uransa 18:nnen grand slam -mestaruutensa sunnuntaina Australian avoimissa. Finaalissa sveitsiläinen löi Rafael Nadalin erin 3-2.

Kahden suuren mestarin paluu loukkaantumisten jäljiltä grand slam -finaaliin on koskettanut tennisfaneja ympäri maapallon, ja ottelusta saatiin aikalailla odotetunlainen ja toivottu klassikko. Federer johti ottelua erin 2-1, mutta Nadal vei finaalin ratkaisuerään viemällä neljännen erän 6-3. Päätöserää Nadal johti 3-1, mutta Federer nousi ohi ja mestariksi.

- Onnittelut Rafallekin, paluustamme. Emme tainneet kumpikaan uskoa, että olisimme täällä finaalissa, Federer aloitti puheensa palkintojenjaossa.

- Tennis on raaka laji, tasapelejä ei ole. Sellainen olisi sopinut tähän. Ja olisin ollut tyytyväinen häviöstäkin, paluuni olisi ollut täydellinen myös sillä. Ja Rafa, jatka pelaamista, tennis tarvitsee sinua, Federer jatkoi.

- Toivottavasti näen teidät kaikki täällä ensi vuonna. Ja jos en, tämä paluu on ollut mahtava joka tapauksessa, polvivaivat komeasti selättänyt mestari päätti.

Federerin 18 suurvoittoa venyttivät hänen johtonsa kaikkien aikojen grand slam -tilastossa nyt neljään: Pete Samprasilla ja Nadalilla mestaruuksia on 14.

- Onnittelut Rogerille. Mikä mahtava paluu. Itselleni tämä oli hienoa, taistelin kovasti. Ja jatkan taistelua, olen nyt palannut maailman huippujen joukkoon, Nadal totesi reilut kolme ja puoli tuntia kestäneen finaalin jälkeen.

Lisää aiheesta:

Roger Federerin poikkeuksellinen ura päättyi tunteikkaasti toisen legendan vierellä – "Nautin"Medvedeville ensimmäinen grand slam -voitto – Djokovic ei onnistunut tekemään historiaaNovak Djokovic on Wimbledonin valtias: "Täysin erityistä" – serbitähti nousi mahtavasti Roger Federerin ja Rafael Nadalin rinnalleRafael Nadal murskasi Novak Djokovicin – sivusi Roger Federerin voittoennätystäNovak Djokovic historialliseen tekoon Australiassa – Rafael Nadalin finaali täyttä sinnittelyäIsosydäminen jätti shokeerasi Federerin US Openissa
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • Eilen16:45
    Harri Heliövaara

    Rahakas turnaus kotiin – Harri Heliövaara juhlii isoa voittoa: "Kirsikka kakun päällä odottaa"

  • 1.11.15:47
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaralle ennennäkemätön saavutus – kovaan hetkeen "uskomattoman hyvä reaktio"

  • 30.10.22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • 30.10.17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • 29.10.16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"