Facebook on vastannut syytöksiin, joiden mukaan sivuston suosituimpien aiheiden listausta valvoneita ”uutiskuraattoreita” olisi ohjeistettu estämään konservatiivista aatemaailmaa mukailevien uutisaiheiden leviämistä palvelussa. Yhtiöstä kerrotaan, että väitteet eivät pidä paikkaansa.
Uutisoimme Facebookia kohtaan esitetyistä syytöksistä eilen Gizmodo-teknologiasivustolla julkaistun artikkelin perusteella.
Facebookin hakupalvelun (Facebook Search) johtaja Tom Stocky kertoo Facebookissa julkaistussa tiedotteessa, että Gizmodon artikkelissa nimettömänä esitetyt väitteet ovat valheellisia ja että yhtiö suhtautuu niihin erittäin vakavasti.
Stockyn mukaan Facebookin uutiskuraattoreiden tehtävä on varmistaa, että palvelun käyttäjien keskuudessa suosituimpia aiheita listaava osio säilyy poliittisesti neutraalina.
– Sääntömme eivät salli poliittisten näkemysten hiljentämistä. Ne eivät myöskään salli näkemysten tai uutistoimistojen asettamista arvojärjestykseen. Nämä säännöt eivät estä mitään uutissivustoa ilmestymästä suosituimpien aiheiden listaukseen.
Facebookin käyttäjien keskuudessa suosituimpia aiheita listaava osio on käytössä valituissa maissa ja nähtävissä ainoastaan silloin, kun käyttäjä on valinnut palvelun kieleksi englannin. ”Trending topics” -osio ei näy suomalaisille Facebook-käyttäjille.

