Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tallit huolissaan Brexitistä, yhteys suoraan Theresa May’hyn? – "Meidän on varmistettava, ettei niin käy"

Kuvaa Iso-Britannian GP:stä, Silverstonesta, viime kesältä.
Kuvaa Iso-Britannian GP:stä, Silverstonesta, viime kesältä.xpbimages.com
Julkaistu 20.01.2019 18:10

MTV URHEILU

Yhteensä kolme Iso-Britanniassa majaansa pitävää F1-tallia ja maan autourheiluliiton johtaja David Richards haluavat poistaa uhkakuvia Brexitin yltä. Richardsin mukaan tallit ja Iso-Britannian autourheiluliitto saattavat olla yhteydessä suoraan maan pääministeriin Theresa May’hyn, joka on ollut ajamassa koko Brexitiä.

Iso-Britannian on määrä lähteä Euroopan unionista 29. päivä maaliskuuta. Maassa on käyty kovaa vääntöä ehdoista, jotka liittyvät eroon.

Brexit uhkaa tuoda rajoituksia ja vaikeuksia myös F1-maailmaan. Tällä hetkellä peräti kuusi F1-tallia pitää päämajaansa Iso-Britanniassa (Mercedes, Red Bull, Force India, Williams, McLaren ja Renault). Myös yhdysvaltalaistallilla Haasilla on yksi Euroopan tukikohta Iso-Britanniassa.

– Meidän pitäisi olla ylpeitä siitä, että formuloiden kärkitallit ja maailmanmestarit tulevat täältä, Richards sanoi Autosport International -show’ssa Autosport.com:n mukaan.

Brexitin ja EU:sta lähtö voi vaikuttaa merkittävästi muun muassa tavaroiden tuonti- ja lähetysmaksuihin. Vaikeudet näkyisivät muun muassa kauden aikana ajettavissa Euroopan F1-kisoissa.

Richardsin mukaan Iso-Britannian autourheiluliitto pyrkii tekemään kaikkensa sen eteen, että siirtymä on mahdollisimman helppo F1-talleille.

– Se, että heidän elämä tehtäisiin mahdollisimman vaikeaksi – meidän on varmistettava, ettei niin käy, Richards sanoi.

Richardsin mukaan tallit ja Iso-Britannian autoliitto kaavailevat muun muassa kirjeen lähettämistä pääministeri May’lle. Vielä tätä ei ole tehty, vaan kirjeen lähettäminen on ollut pohdinnan alla.

F1Urheilu

Lisää aiheesta:

Lehti: Alfa Romeon F1-tallista tehtiin ostotarjous – Toto Wolffin kommentti ei tiedä kauppojen kannalta hyvääF1-sarjan kohutapaus virittyi entisestään – jättitalli Ferrari teki kantansa selväksiJos F1-kisa ajetaan yleisöttä, kuinka paljon tallihenkilökuntaa tarvitaan? Tälle kysymykselle saatiin nyt vastausF1:ssä velloo nyt draama: Ferrari sivuun avauskisasta? Uhkakuvia myös Kimi Räikkösen tallin ylläOuto peliliike F1-kulisseissa aiheutti rajun epäilyn: veteleekö Mercedes naruja toisen tallin taustalla?F1-tallipomo: Silverstonen menetys olisi järkyttävää

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"