Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-sarjaan on tulossa uusi talli – "Asiassa ollaan jo pitkällä"

Michael Andretti on palaamassa F1-sarjaan tallipäällikkönä ja omistajana.
Michael Andretti on palaamassa F1-sarjaan tallipäällikkönä ja omistajana.2018 Getty Images
Julkaistu 19.02.2022 14:00

MTV URHEILU – REUTERS

Yhdysvaltalainen moottoriurheiluvaikuttaja Michael Andretti on hakenut lupaa oman F1-tallin perustamiselle kaudesta 2024 alkaen. Andretti on Mario-isänsä mukaan aloittanut jo yhteistyön moottoritoimittajan kanssa.

LUE MYÖS: Lewis Hamilton kommentoi kohukisan tapahtumia ensimmäisen kerran – latasi kovaa tekstiä tulevasta

Mikäli Andrettin hakemus hyväksytään, hänen Andertti Global -nimellä kulkevasta tallistaan tulisi F1-sarjan kolmas yhdysvaltalaisomisteinen talli Haasin ja Williamsin rinnalle.

– Hänellä on resurssit kunnossa, ja hänen hakemuksensa täyttää kaikki vaatimukset. Hän odottaa FIAn päätöstä, vuoden 1978 F1-mestari Mario Andretti kirjoitti perjantaina Twitterissä.

Mario Andretti kertoo Indianapolis Star -lehden haastattelussa, että uuden tallin päämaja olisi Englannissa mutta autot rakennetaan Indianapolisissa. Sopimus voimayksiköistä on jo olemassa, mutta Mario Andretti kieltäytyy nimeämästä kumppania.

– Jos heidät hyväksytään 10 muun tallin rinnalle, he ovat valmiita aloittamaan kaiken seuraavana päivänä. Asiassa ollaan pitkällä.

Michael Andretti tunnetaan entisenä IndyCar-mestarina, joka ajoi 1990-luvulla lyhyen pätkän myös F1:ssä. Viime kaudella hän neuvotteli Alfa Romeon F1-tallin ostamisesta, mutta neuvottelut eivät johtaneet hänen kannaltaan toivottuun lopputulokseen.

Tätä nykyä Andretti pyörittää omaa talliaan muun muassa IndyCarissa, Formula E:ssä ja Extreme E:ssä. Suunnitelmat oman F1-tallin hankkimiseksi tai perustamiseksi ovat tulleet ilmi sen jälkeen, kun F1-sarjan suosion on kerrottu kasvaneen räjähdysmäisesti Yhdysvalloissa.

Yhdysvalloissa ajetaan seuraavien viiden vuoden aikana vähintään kaksi osakilpailua vuosittain; yksi Miamissa, toinen Austinissa. Ensimmäinen Miamin GP ajetaan 8. toukokuuta, ja kisajärjestäjän kanssa tehty sopimus on 10-vuotinen. Myös Las Vegasissa ajettavasta F1-osakilpailusta on keskusteltu.

F1:n suosiosta Yhdysvalloissa kertoo myös se, että lajiin on liittynyt viime vuosina yhä enemmän yhdysvaltalaisia yrityksiä esimerkiksi tallien yhteistyökumppaneina.

Uusien tallien kanssa F1:llä on kuitenkin ollut jo pidempään vaikeaa. Lotus Racing, HRT ja Virgin Racing tulivat mukaan kaudelle 2010, mutta kaikki kolme projektia epäonnistuivat, eikä mainittavaa menestystäkään tullut. Haas on ollut F1:ssä mukana vuodesta 2016, mutta varsinkin viime vuodet ovat olleet tallille äärimmäisen vaikeita.

F1:ssä otettiin viime kaudella käyttöön kulukatto ensimmäisen kerran historiassa. Tällä kaudella kulukatto on 140 miljoonaa dollaria, ja ensi vuodeksi se laskee 135 miljoonaan.

Uusilta talleilta veloitetaan 200 miljoonan dollarin liittymismaksu.

Lisää aiheesta:

Takavuosien talli palaamassa formula ykkösiin?F1-legenda latasi hurjan väitteen – taistelu kulisseissa käy yhä vain rumemmaksi: "Oli kuin luoti olisi lävistänyt sydämeni"Taustansa vuoksi hyljeksitty F1-kuski lataa takaisin kriitikoilleen – kertoo kiusaamisen jatkuneen jo vuosiaEntisellä Ferrari-kuskilla kova kohtalo: poika sai potkut Maranellosta, myi itse legendaarisen autonsa ja heitti rahat kankkulan kaivoon – "Lupauksia ei pidetty"Tässä F1-kauden tärkeimmät muutokset – nämä sinun pitää tietää!Haas F1 Team: menestystarinan alku vai taas yksi haihtuva unelma?
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa