F1:n urheilujohtaja Ross Brawn hehkuttaa vuolaasti Renault-tähti Daniel Ricciardon ajotaitoja. Brawn pitää Ricciardoa yhtenä F1-sirkuksen parhaimpina kuljettajina.
Ricciardo venyi sunnuntaina Imolassa jälleen upeaan suoritukseen, kun hän ajoi Renaultinsa ruutulipulle kolmantena. Palkintosija oli Ricciardolle jo kauden toinen.
Ricciardo saa Brawnilta vuolaita kehuja. Brawnin mukaan Ricciardo olisi Mercedeksellä ajaessaan hyvinkin varteenotettava mestariehdokas.
– Daniel Ricciardo on loistava kuljettaja – yksi F1:n parhaista. Hänen ajonsa palkintokorokkeelle oli hyvin vaikuttava. Jos hän ajaisi Mercedeksellä, ei ole epäilystäkään siitä, etteikö hän ottaisi voittoja, paalupaikkoja ja taistelisi mestaruudesta, Brawn kirjoittaa F1:n sivuilla julkaistussa kolumnissaan.
LUE MYÖS: Kimi Räikkösen toiminta teki suuren vaikutuksen F1:n turva-autokuskiin – "Olin erittäin mielissäni"
Vaikka Ricciardo onkin nostanut Renaultin takaisin palkintojen makuun, jättää nopea australialaiskuski maisemaa käynnissä olevan kauden päätteeksi. McLarenille siirtyvä Ricciardo jättää taakseen valtavat saappaat täytettäväksi.

