Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-maailma järkyttyi hirvittävästä onnettomuudesta – "Miten ihmeessä Grosjean on edelleen kanssamme?"

xpbimages.com
Julkaistu 29.11.2020 17:09

Pekka Katajamäki

Bahrainin GP sai järkyttävän alun, kun Haasin Romain Grosjean ajoi vauhdilla päin teräskaidetta. Mies selvisi tallin mukaan tilanteesta pienillä palovammoilla ja mahdollisesti murtuneilla kylkiluilla, mutta onnettomuus järkytti pahasti F1-maailmaa.

Grosjeanin auto leimahti dramaattisesti tuleen. Hän onnistui kuitenkin nousemaan autosta omin voimin.

F1-asiantuntija Karun Chandhok kommentoi näkemäänsä Twitterissä.

– Hyvä luoja, Romain Grosjean saattaa olla maailman onnekkain mies tänään. Olen niin onnellinen, että hän pääsi pois autosta. Hän ei olisi selvinnyt tuosta muutamia vuosia sitten. FIA:n työ viimeisen viiden vuosikymmenen aikana pelasti hänen henkensä.

LUE MYÖS: F1-kuskin pelastuminen suoranainen ihme – videot Bahrainin GP:n karmivasta onnettomuudesta vetävät hiljaiseksi

F1-toimittaja Chris Medland oli myös helpottunut.

– Jos joku nyt vielä oli Halo-turvakaarta vastaan, tuo väittely on ohi. Se pelasti jotenkin Grosjeanin hengen.

– Tuo oli aivan hirvittävä onnettomuus. Miten ihmeessä Grosjean on edelleen kanssamme, hämmästeli F1-toimittaja Philip Horton.

Entinen. F1-kuski Giedo van der Garde vakavoitui myös.

– Maailman onnekkain mies. Rohkein mies tänään. Romain Grosjean, olen niin iloinen, että olet kunnossa.

– Tärisen edelleen, kirjoitti mies vielä myöhemmin.

Mercedeksen Lewis Hamilton ehti myös kirjoittaa asiasta kisan ollessa keskeytettynä.

– Olen niin kiitollinen, että Romain on kunnossa. Vau… Ottamamme riskit eivät ole mikään vitsi. Tämä on teille, jotka unohdatte, että laitamme elämämme peliin tämän rakastamamme lajin vuoksi. Olen kiitollinen FIA:lle kaikista niistä edistysaskelista, joiden ansiosta Romain pystyy kävelemään pois tilanteesta ehjänä, sanaili brittikuski.

Katso julkaisut alta.

Lisää aiheesta:

Fanit raivostuivat F1-tallin armottomasta päätöksestä – murskakritiikki täytti somen: "Kuvottavaa"F1-kuskit surun murtamia 18-vuotiaan kuskilupauksen kuolemasta – "Kauheita uutisia"F1-maailma reagoi Valtteri Bottaksen kohtalon ratkeamiseen – tämä pelko ei käynyt toteenF1-toimittaja rehellisenä hehkutuksen keskellä – ei tule ikävöimään tätä asiaa Kimi RäikkösessäF1-maailma häkeltyi George Russellin näytöksestä – ”Pystyttekö kuvittelemaan Bottaksen tekevän niin?”Niki Laudan kuolema ravisutti moottoriurheilumaailmaa, legendaa muisteltu yli lajirajojen – "Valtava inspiraatio, joka teki historian suurimman paluun radalle"
F1Romain GrosjeanBahrainin GPHaasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"

  • 8.12.10:53
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti – "Irtaudun täysin yhteiskunnasta"