Eva Wahlström hävisi nyrkkeilyn WBC-liiton ylemmän höyhensarjan MM-tittelin britti-iskijä Terri Harperille, mutta kokenut suomalainen oli tappiosta huolimatta kaikkea muuta kuin pettynyt.
– Häviäminen ei v*tuta lainkaan niin paljon kuin muistin, Wahlström tokaisi MTV Urheilulle sunnuntaina iltapäivällä ottelupaikkakunalta Sheffieldistä.
Harper nousi maailmanmestariksi yksimielisellä pistetuomiolla. Pisteet menivät britille selvästi: 98–91, 99–90 ja 99–90.
Wahlström oli pettynyt pisteisiin, jotka olivat hänen mukaansa "aika räikeät", mutta seliteltävää ei jäänyt.
– Valmistauduin todella huolella tähän otteluun. Painonpudotus, lämmittelyt, kaikki meni tosi hyvin, ja silti hävisin. Ei siinä jäänyt mitään ihmeteltävää.
– Sitä olisi voinut miettiä, olisiko kannattanut lähteä taktisesti eri tavalla, minulle luontaisemmin. Yleensä olen sellainen, että liikun paljon ja lyön vastalyöntejä, mutta kun ollaan ulkomailla, se ei riitä. Pitää olla aggressiivinen, että saa erät kotiin. Se ei onnistunut tarpeeksi hyvin.
Seitsemännessä erässä Wahlströmille luettiin jopa lukua, mutta hänen mukaansa se tapahtui virheellisesti.
– Minulla oli paino tosi alhaalla, kun väistin, ja sitten se töinäisi. Otin toisella kädellä vähän vastaan. En voinut uskoa, että tuomari alkaa laskea. Siinä meni pata jumiin. Kun menin kulmaan, vaahtosin vielä, ettei se ollut osuma, vaikkei pitäisi enää välittää. En vain kestä epäreiluutta, ja se tuntui niin epäreilulta.

