Nyrkkeilyn vuoden 2013 Euroopan mestari Nikita Ivanov, 37, on pidätetty Venäjällä. Hän avasi tulen moskovalaisen ravintolan läheisyydessä ja useita ihmisiä haavoittui, kertoo muun muassa uutistoimisto Tass.
Välikohtaus tapahtui Moskovassa sunnuntaina, kun Ivanov lähestyi venäläisten tiedotusvälineiden mukaan ravintolan ulkopuolella tupakoineita ihmisiä.
Ivanov oli muun muassa RBC Sportin mukaan nojannut ravintolan sisäänkäynnin luona seisonutta miestä vasten, ja kun mies oli pyytänyt Ivanovia irrottamaan kätensä, Ivanov reagoi useilla lyönneillä.
Kun vartijat yrittivät saada Ivanovia aisoihin, entinen nyrkkeilijä kaivoi esiin tainnutuspistoolin ja aloitti ammuskelun. Ainakin kolme ihmistä sai ampumahaavoja ja yhden nenä murtui. Heidät vietiin sairaalaan.
Tilanteesta saatiin talteen valvontakameranauhoja. Tassin saaman poliisitiedon mukaan Ivanov oli tapahtumahetkellä juopunut.
Ivanov on pidätetty, ja tapauksesta on käynnistetty rikostutkinta. Ivanovia uhkaa raportoidusti jopa seitsemän vuoden vankeustuomio.
Ivanov on Mash-lehden mukaan esittänyt pahoittelunsa ja ilmoittanut olevansa valmiina maksamaan uhrien hoidosta. Hänen mukaansa konflikti olisi alkanut siitä, että hänen tyttöystäväänsä oli loukattu sanallisesti.


