Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU syytösten kohteena koronarokotehankinnoista – komissio puolustautuu: Rokotteita ostettu niin paljon kuin oli mahdollista

2:23EU on saanut paljon kritiikkiä hidastelusta koronarokotusten suhteen – näin rokottaminen on käynnistynyt maailmallaEU on saanut paljon kritiikkiä hidastelusta koronarokotusten suhteen.
Julkaistu 12.01.2021 16:28

MTV UUTISET – STT

Koronarokotteita on runsaasti tarjolla EU-maissa keväällä ja kesän kynnyksellä.

Näin ennustaa EU-komission rokotehankintojen pääneuvottelija Sandra Galliani, joka arvioi toimitusten kasvavan tasaisesti.

Galliani oli tänään aamupäivällä Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan kuultavana. Europarlamentaarikot tenttasivat Galliania koronarokotteiden tilausmääristä, toimituksista sekä sopimusten läpinäkyvyydestä.

EU-komissio on johtanut neuvotteluja koronarokotteiden hankinnasta, mutta varsinaisessa jakelussa sillä ei ole suurta vastuuta, koska rokotteet kulkevat suoraan valmistajilta jäsenmaihin.

Gallianin tietoon on tullut vain pari–kolme melko pientä ongelmatapausta kuljetuksissa.

– Kyse on ollut siitä, että toimitus on tullut yhtä päivää ennen tai päivän myöhässä suunnitellusta. Näitä tapauksia lukuun ottamatta olemme kuulleet, että kuljetukset rullaavat, Galliani kommentoi.

Koronarokotekuljetusten pullonkauloista on kuitenkin käyty viime päivinä paljon keskustelua EU-maissa. Ensimmäisenä myyntiluvan EU:ssa sai Biontechin ja Pfizerin koronarokote, jonka kuljettaminen ja säilyttäminen vaativat omat järjestelynsä, sillä rokote on pidettävä erittäin kylmässä lämpötilassa.

Myös Modernan valmistaman rokotteen toimitusten pitäisi olla käynnissä, sillä niiden suunniteltiin alkavan tällä viikolla.

Marin haluaa vauhtia jakeluun

Rokotejakelun vauhdittamista on vaatinut muun muassa pääministeri Sanna Marin (sd.), joka lähetti eilen kirjeen EU-komission puheenjohtajalle Ursula von der Leyenille. Kirjeessään Marin kehotti komissiota hoputtamaan rokotevalmistajia, jotta rokotteiden jakeluun tulisi enemmän vauhtia.

Komission tiedottaja Eric Mamer ei halunnut tänään ottaa kantaa Marinin vaatimuksiin, koska kirje ei ollut tullut vielä hänen tietoonsa.

EU-parlamentin kuulemisessa Galliani kertoi ymmärtävänsä rokotteita odottavien kärsimättömyyttä, sillä kaikki haluaisivat päästä pandemiasta eroon mahdollisimman pian. Hän vakuutti, ettei rokotteiden toimitus jää kiinni ainakaan ostoista, sillä EU:n on ostanut kaikki rokoteannokset, jotka sen on ollut mahdollista ostaa.Tähän mennessä EU tilannut jäsenmailleen 2,3 miljardia rokoteannosta, jotka tulevat kuudelta eri valmistajalta.

Galliani korosti, että rokotevalmistajat on valittu tieteellisin perustein yhteistyössä EU-maiden kanssa ja huomiota kiinnitettiin myös valmistajien tuotantomahdollisuuksiin.

Lue myös: Maahantulon helpottamiseen tähdännyt lakiesitys ei ole enää valmistelussa – toimia arvioidaan nykylainsäädännön pohjalta

Pääneuvottelija ei ole nähnyt rinnakkaisia sopimuksia

Hämmennystä on herättänyt se, että Saksa on hankkinut kansallisesti lisäannoksia koronarokotteista. Uutistoimisto AFP:n mukaan Saksa on tilannut kansallisesti 30 miljoonaa lisäannosta suoraan Biontechiltä ja Pfizerilta sekä 20 miljoonaa CureVacilta.

Komissio on vältellyt kommentoimasta Saksan tapausta. Sen sijaan se on todennut, ettei EU:n neuvottelemien rokotesopimusten kanssa kilpailevia rinnakkaisia sopimuksia ole sallittu jäsenmaille.

Galliani toisti saman vastauksen kuulemisessa, ja sanoi, ettei ole nähnyt yhtäkään rinnakkaista sopimusta.

– Enkä usko, että tulen näkemään. Minun näkemykseni mukaan niitä ei ole olemassa, Galliani sanoi.

Galliani korosti EU:n yhtenäisyyttä ja sanoi, että joka tapauksessa EU:n yhteistilaukset ajavat rokotetoimituksissa mahdollisten kansallisten tilausten edelle, eli kaikki yhteishankinnassa tilatut rokotteet jaetaan jäsenmaille ensin.

Lue myös: MTV seuraa koronan etenemistä – lue viimeisimmät tiedot

Lue myös: HS: Suomessa valmistellaan uusia koronatoimia, neuvottelut keskiviikkona

Lisää aiheesta:

EU-maat pohtivat koronarokotteiden vientirajoituksia – samalla pelätään, että se voi pahentaa tilannetta ennestäänLääkeyhtiöiden toimitusjohtajat selittävät koronarokotteiden tuotantovaikeuksia – monivaiheisuus ja tiukka aikataulu nousivat perustelujen kärkeenKoronarokotukset aloitettiin EU:ssa joulukuussa ja tie on ollut kuoppainen – kesään mennessä odotetaan helpotustaKovistelu ei auta: Euroopan lääkevirastolla on vain rajatusti mahdollisuuksia vauhdittaa koronarokotteiden toimituksiaEU-johtajat pohtivat keinoja hidastaa virusmuunnosten leviämistä – pääministeri Marin: Asiaan suhtaudutaan erittäin suurella vakavuudellaRokotusten hitaus turhauttaa eri puolilla Eurooppaa – pandemiaväsymys painaa ympäri mannerta
KoronarokotusSanna MarinEUUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti