Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU sopuun uusista Venäjä-pakotteista, myös Yhdysvallat lätkäisi isot pakotteet

EU-johtajia Brysselissä 22. lokakuuta 2025.
EU-johtajia Brysselissä 22. lokakuuta 2025.
Julkaistu 22.10.2025 23:06

STT

Reuters

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

EU on päässyt sopuun uusista Venäjä-pakotteista, kertoo unionin nykyinen puheenjohtajamaa Tanska. Yhdysvallat puolestaan ilmoitti asettavansa pakotteita venäläisille öljy-yhtiöille.

EU:n venäläiseen öljy- ja kaasuteollisuuteen keskittyvä pakotepaketti on järjestyksessään jo yhdeksästoista sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan vuonna 2022.

Pakotteisiin kuuluu muun muassa nestemäisen maakaasun tuonnin kieltäminen vuoteen 2027 mennessä, Venäjän käyttämien öljytankkerien paneminen mustalle listalle ja matkustusrajoitukset venäläisdiplomaateille Euroopassa.

Myös Yhdysvaltojen valtiovarainministeri Scott Bessent ilmoitti Yhdysvaltojen asettavan pakotteita merkittäville venäläisille öljy-yhtiöille, Rosneftille ja Lukoilille, kertoo Reuters. 

AOP bessent
Yhdysvaltojen valtiovarainministeri Scott Bessent puhui lehdistölle Washingtonissa 22. lokakuuta 2025./All Over Press

Samaan aikaan Wall Street Journal raportoi nimettömiin viranomaislähteisiin perustuen, että Trumpin hallinto olisi poistanut Ukrainalta rajoituksen olla käyttämättä joidenkin läntisten liittolaistensa toimittamia pitkän kantaman ohjuksia, joita ovat esimerkiksi Storm Shadow -risteilyohjukset, Trump kuitenkin kuittasi WSJ:n raportin Reutersin mukaan nopeasti "valeuutiseksi". Trumpin mukaan Yhdysvalloilla "ei ole mitään tekemistä niiden ohjusten kanssa".

Juttua on täydennetty lisätiedoilla kello 23.36 ja korjattu kello 23.39, että Trump kiistää WSJ:n uutisen. 

Juttua on päivitetty lisätiedoilla kello 23.44 ja kello 00.00.

Lue myös: Suurlähettiläs: Tomahawk-ohjuksilla voisi painostaa Putinin neuvottelupöytään

Kylmää suihkua Putinin sotataloudelle – kasvua irtoaa vain aseteollisuudesta

Lisää aiheesta:

USA: Keppiä Venäjän öljyjäteille, koska Putin ei ollut rehellinen – pakotteet iskevät myös TeboiliinTällaisia ovat EU:n uudet Venäjä-pakotteetReuters: USA valmistelee uusia Venäjä-pakotteitaEU:lta kymmenes Venäjän vastainen pakotepaketti – listalla yli sata henkilöä sekä venäläispankkejaZelenskyilta dramaattinen pyyntö Bidenille: "Venäjä lisättävä terrorismia tukevien maiden listalle"MTV Uutiset Yhdysvalloissa: Media ihmettelee, miksi Putinille ei asetettu pakotteita – Bidenia valmisteltu kyberaseen käyttöön
PakotteetUkrainan sotaVenäjäEUYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pakotteet
  • 5.12.13:25
    Ukrainan sota

    Putin Intiassa: Venäjä jatkaa polttoainetoimituksia USA:n painostuksesta huolimatta

  • 4.12.20:17
    Teboil

    Yhdysvallat lykkäsi jälleen Teboilia koskevien pakotteiden voimaantuloa

  • 2.12.16:37
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Mahdollisuudet lopettaa sota nyt paremmat kuin koskaan

  • 1.12.20:58
    Ruotsi

    Pääministereiden julistus: Suomi ja Ruotsi syventävät kahdenvälistä yhteistyötään

  • 1.12.13:02
    Venäjä

    Venäjälle vietiin pakotteiden alaisia tuotteita – kahdelle syytteet