Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU:n puolustusyhteistyö eteenpäin Brysselissä – Sipilä toivoo konkretiaa jo ensi vuonna

Juha Sipilä (kesk.) vastaamassa toimittajien kysymyksiin Brysselissä 15.12.2016.
Juha Sipilä (kesk.) vastaamassa toimittajien kysymyksiin Brysselissä 15.12.2016.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 16.12.2016 06:02(Päivitetty 16.12.2016 08:10)
Toimittajan kuva

Mirja Kivimäki

mirja.kivimaki@mtv.fi

MirjaKivimaki

EU päätti eilisessä kokouksessaan mennä eteenpäin EU:n yhteisten puolustusresurssien kehittelyssä. Vuoteen 2020 mennessä unioni aikoo käyttää puolustustutkimukseen noin 500 miljoonaa euroa.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kertoi viime yön tiedotustilaisuudessaan Brysselissä, että Suomi ajaa mahdollisimman konkreettista puolustusyhteistyötä.

Puolustusyhteistyöstä puhuttiin paljon, ja siinä korostettiin, että liikutaan niillä alueilla mitkä ei mene päällekäin Naton kanssa, Sipilä kuvaili.

– On tietysti hyvin mielenkiintoista, että mitä pystytään hankkimaan yhdessä, mitä kalustoa ja varusteita voi olla yhteisessä poolissa.

– Näihin asioihin saadaan konkretiaa ensi vuoden puolella ja omassa puheenvuorossani toivoin, että se konkretia on mahdollisimman konkreettista ja että se tulee mahdollisimman pian ensi vuoden alkupuolella, Sipilä totesi.

Sipilän mukaan maailman tilanne, muun muassa Yhdysvaltojen vaalit ja Ukrainan tilanne, ovat vaikuttaneet siihen, että EU-maat ovat nyt aiempaa halukkaampia sekä yhteistyöhön että puolustusmäärärahojen nostamiseen.

– Tietenkin tämä turvallisuuspoliittinen tilanne vaikuttaa siihen, ja keskusteltiin muun muassa puolustusbudjettien tasosta. Kun on ollut rauhallisempi aika, puolustusbudjettien tasot ovat pudonneet, mutta nyt suunta on Euroopassa ylöspäin ihan niinkuin meillä Suomessakin, Sipilä totesi.

Lisää aiheesta:

Stubb: Suomen osallistuminen Ukrainan asehankintaan vahvistetaan pianPuolustusministeri Häkkänen: USA on yhä sitoutunut NatoonNiinistö vaati suoraa keskustelua EU:n turvatakuista – "Mitä se artikla todella tarkoittaa?"MTV Brysselissä: EU:n yhteisen puolustuksen taustalla kaksi asiaa: Brexit ja TrumpSipilä: EU-puolustus nytkähtää nyt ensimmäistä kertaa kunnolla eteenpäinEU valmistelee puolustusyhteistyön tiivistämistä – Suomi kannattaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena