Häkkäsen mukaan Ukrainan rauhan päätyminen pannukakkuun olisi Trumpin hallinnon Afganistan. Ministeristä on tärkeää, että Eurooppa muodostaa nopeasti yhteisen kannan neuvotteluihin.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoo STT:lle olevansa hyvin vakuuttunut, että Yhdysvallat on sitoutunut yhä Natoon Euroopan kanssa. Häkkäsen mukaan viesti on selkeä: Euroopan tulee tehdä enemmän ja yhteistyö säilyy hyvänä.
Lue myös: Suora lähetys kello 18: Presidentti Stubbin tiedotustilaisuus Münchenissä – MTV seuraa
Häkkänen kommentoi asiaa Münchenin turvallisuuskonferenssissa, jossa hän kertoi tavanneensa yhdysvaltalaisia senaattoreita ja yhdysvaltalaisia puolustusalan vaikuttajia. Hän kehottaa laittamaan jäitä hattuun.
– Naton suhteen voimme olla ihan rauhallisin mielin. Kyse on nyt siitä, että Euroopan maiden pitää lähteä ajamaan ihan konkreettisesti ja nopeasti puolustusmenotasoja ylös. Viesti tuli selväksi, nyt on otettava ryhtiliike kaikissa maissa.
Käytännössä tämä tarkoittaa lisää rahoja puolustukseen.
– Ja se tarkoittaa, että jäsenmailta pitää saada lisää menoja puolustukseen. Sitä se tarkoittaa suomeksi sanottuna. Että ei tämä ole mikään uutinen, ja tämä on tehtävissä. Amerikka ei ole lähdössä pois, mutta laskun painopistettä siirretään.
"Euroopalta nopeasti yhteinen kanta"
Erillinen kysymys tästä on Ukrainan ja rauhan tuen järjestely, mihin liittyy haastetta, Häkkänen myöntää.