Etikka ja sooda puhdistavat myös jääkaapin!
Näin vuoden alkuun on hyvä puhdistaa jääkaappi. Puhdistuksen ohella kannattaa tarkistaa myös, säilötkö turhaan vanhentuneita elintarvikkeita tai säilykkeitä.
Jääkaapin säännöllinen puhdistaminen ehkäisee hajujen muodostusta.
Puhdistamiseen riittää varsin hyvin kotoa löytyvät puhdistusaineet; astianpesuaine tai ruokasooda ja etikka.
Tee näin:
Suojaa ensin jääkaapin edustalla oleva lattia pyyhkeillä tai sanomalehdillä, jos jääkaapissa on jäätä. Sammuta virta ja tyhjennä jääkaappi. Tarkista elintarkkeiden kunto, ja luovu samantien vanhentuneista tuotteista.
Irrota hyllyt, ritilät ja vihanneslokerot ja pese ne esimerkiksi lavuaarissa. Tällä aikaa jääkaappi ehtii sulaa, mikäli se oli jäässä.
Pese jääkaapin sisus joko laimennetulla astianpesuaineella tai tiskirättiin sirotellulla ruokasoodalla. Pyyhi lopuksi etikalla, niin hajut ja homeet pysyvät poissa. Älä säikähdä etikan tuoksua, se ei jää haisemaan. Tarkista, ettei poistovesiaukko ole tukkeutunut.
Muista pestä myös hyllynkannattimet tarkkaan. Älä unohda pyyhkiä oven tiivisteitä. Voit käyttää siinä apuna luottokorttia.
Vedä jääkaappi irti seinästä, jotta pääset imuroimaan jääkaapin taustan pölystä. Tämä tulisi tehdä vähintään kerran vuodessa.
Anna jääkaapin tuulettua kunnolla ennen kuin laitat elintarvikkeet takaisin.
Muista pyyhkiä myös jääkaapin ulkopuoli ja vetimet.
Uusimmat
-
13:20
Presidentti Niinistö koronatilanteesta: Kaikki torjuntakeinot arvioitava – hallituksen arvioitava, tarvitaanko poikkeuksellisia toimivaltuuksia
-
13:20
Halla-aho: Perussuomalaiset ei hyväksy kuntavaalien siirtoa
-
13:18
Ravintolakonserni Noho Partnersin koko 1250 työntekijän henkilöstö aiotaan lomauttaa – Restel puolestaan sulkee kaikki HUS-alueen juomaravintolansa
-
13:05
Näin sulkutoimet otettiin vastaan puolueissa – Orpo: "Ongelmakohdat ovat olleet tiedossa jo kuukausia, miten tämä on voinut kestää näin kauan"
-
13:03
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Koronarokotteen saanut Suomessa noin 320 000 ihmistä – kolme koronakuolemaa, sairaalahoidossa lähes 200 ihmistä
-
13:01
Suomessa raportoitu 565 uutta koronatartuntaa ja kolme koronakuolemaa – tehohoitopotilaiden määrä kasvaa: "Tilanne on heikentynyt merkittävästi"
-
12:59
Katri Lylynperältä upea veto MM-sprintissä – Johanna Matintalolla kamalaa draamaa
-
12:55
Kruununprinsessa Victorian päätös: Kieltäytyy käyttämästä asustetta, jota prinsessakollegat Mette-Marit ja Mary eivät piilottele
-
12:49
Jonne Virtanen tuimana: kohahduttanut ulosajo suora seuraus koronakauden erikoisuudesta – veti itsekin vastustajan levyksi samasta syystä
-
12:28
Lily tilasi leipuriystävältään 17 euron kakun – osoittautui täydeksi katastrofiksi: "Sitä saa, mitä tilaa"
-
12:22
Kaksi valtavaa varastoa tuhoutui aamupäivällä – toinen romahti, toinen paloi
-
12:17
Suomi siirtyy poikkeusoloihin, kolmen viikon sulkutila maaliskuussa – näin hurja rajoituspäivä on edennyt: "Nyt ei hanskat voi tippua"
-
12:17
Miesten MM-sprinttikarsinnassa kaaos – saksalaishiihtäjän aika löi ällikällä: "Jokin oli pielessä"
-
12:14
Seurataanko Liigassa NHL:n esimerkkiä? "Alkaa olla poissuljettua, että yleisölle pelattaisiin"
-
12:11
Miksi sulkutoimet otetaan käyttöön vasta nyt? Näin pääministeri Marin perusteli, miksi aiemmin ei voitu toimia: "Meillä ei tietenkään ole absoluuttista totuutta"
-
12:05
Nyt on liukasta! Jalankulkijoiden vaara-aluetta laajennettiin
-
11:55
Koronasulku sai ravintola-alan hatun kouraan – tukea vaaditaan niin työntekijöille kuin yrityksillekin: "Äärimmäisen haastava tilanne"
-
11:49
Syyte: Saksalaismies vakoili Venäjälle Saksan parlamentin tietoja
-
11:45
Ex-uutisankkuri Aino Huilaja palaa tänään tuttuun studioon, mutta ei ikävöi vanhaan työhönsä – "Olen nyt parempi ihminen"
-
11:43
Kiinan presidentti hehkuttaa "ihmettä" köyhyyden poistamisessa – "mikään muu maa ei ole kyennyt vastaavaan"
-
Lataa lisää