Ei ole mikään uutinen, että Apple saattaa toisinaan asettaa designin käytännöllisyyden edelle. Tuorein esimerkki liittyy sen uuteen Apple Card -luottokorttiin.
Applen hiljattain esittelemä oma luottokortti, Apple Card, oli aluksi vain valittujen käyttäjien testattavana, mutta aiemmin tällä viikolla sitä on voinut hakea kuka tahansa yhdysvaltalainen.
Yhdessä megapankki Goldman Sachsin kanssa tarjottava luottokortti on suunniteltu nykyaikaiseksi ja turvalliseksi kortiksi, jota ei tarvitse fyysisesti kantaa mukana lompakossa.
Kortin saa lisättyä iPhonen tai Apple Watchin lähimaksuvaihtoehtoihin parissa sekunnissa, minkä jälkeen sen käyttö onnistuu kaupassa joko sormenjäljen tai kasvojentunnistuksen avulla muiden Apple Pay -yhteensopivien korttien tapaan pelkällä puhelimella.
Kuin taideteos – sekä hyvässä että pahassa
Kortti itsessään, siis se fyysinen versio, jonka voi sujauttaa lompakkoon muiden korttien kaveriksi, on titaania. Se eroaa muista pankki- ja luottokorteista minimalistisella ulkoasullaan, sillä sen etupuolella ei ole mitään muuta kuin kortin omistajan nimi sekä Applen logo. Taustapuolelta löytyvät ainoastaan Goldman Sachsin sekä MasterCardin logot.

