Etelä-Suomessa tunnistettu uusi koronan muunnos – tartuttavuus saattaa olla suurempi ja rokoteteho heikompi
Virus tunnistettiin ensimmäisenä eteläsuomalaisesta koronavirusnäytteestä.
Nyt löydetty koronaviruksen variantti on nimetty alustavaksi Fin-796H-variantiksi ja sen perimässä on piirteitä sekä britti- että eteläafrikkalaisesta variantista.
Viruksen havainnut Vita Laboratoriot kertoo yrityksen tiedotteessa, että maailmalta löytyneistä koronaviruksen muunnoksista lähes kaikki ovat eteläafrikkalaisen, brittiläisen tai japanilaisen koronavariantin jälkeläisiä. Suomesta löytynyt muunnos poikkeaa näistä kaikista eikä se vaikuta kuuluvan minkään niistä kehityslinjaan.
– Tietyt mutaatiot SARS-CoV-2-viruksen perimässä johtavat tartuttavuuden lisääntymiseen ja toiset vaikuttavat rokotesuojan tehoon. Fin-796H-variantissa on kummankin tyyppisiä mutaatioita. Lisäksi variantissa on mutaatio alueella, jota WHO:n suosittelema N-geeniin kohdistuva PCR-menetelmä tunnistaa, tiedotteessa kuvaillaan.
PCR-menetelmän tunnistukseen liittyvä mutaatio voi olla kansainvälisesti merkittävä löydös, sillä se tarkoittaa, etteivät kaikki koronatestit tunnista virusta.
Mutaatioiden perusteella on siis syytä epäillä, että viruksen tartuttavuus voi olla suurempi ja rokotteiden teho heikompi, mutta näihin kysymyksiin saadaan vastauksia vasta, kun tietoa saadaan lisää.
– Vielä on liian aikaista sanoa, kuinka laajalle uusi Fin-796H-variantti on levinnyt ja missä se on alun perin kehittynyt. On epätodennäköistä, että näin poikkeava variantti olisi kehittynyt Suomessa, koska tautia on täällä varsin vähän, Vita Laboratorioiden dosentti Taru Meri sanoo.
Vielä toistaiseksi ei tiedetä, kuinka laajasti virus on levinnyt Suomessa. Etelä-Suomessa sitä saattaa esiintyä, sillä Merin mukaan Husin alueella tehdyissä PCR-seulontatesteissä se näyttää tavanomaiselta koronavirukselta eikä variantilta.
– Onneksi itse virus kuitenkin havaitaan näissäkin testeissä. Syytä paniikkiin ei ole, vaikka viruksen nopea muuntautuminen toki huolettaa sekä diagnostiikan että rokotustehon kannalta.
Uusimmat
-
13:56
"Ehkä meidän täytyy lähettää Johaug miesten sarjaan" – MM-hopeanainen täräytti
-
13:55
Vaihtuuko ikonisen automallin nimi? Alkuperäiskansan edustaja: ”Nimemme lätkäiseminen auton kylkeen ei ole kunnioittavaa”
-
13:49
Uusi-Kaledonia oli pitkään yksi maailman viimeisistä koronattomista paikoista – nyt kaukaisille saarille täyssulku
-
13:35
MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – rokotteen on saanut Suomessa 480 000 ihmistä
-
13:28
Tunteet kuumenivat – Jelena Välbe pillastui Therese Johaugiin liittyen
-
13:19
Lotta Kemppinen erävoitolla välieriin EM-hallissa – "Juoksu tuntui helpolta"
-
13:13
Kiina puolusteli kiisteltyä Hongkongin veto-oikeutta – puolustusministeri tyrmää kritiikin
-
13:02
Perunaviljelijä maajussi-Matti, 50, haaveilee perheen perustamisesta: "Haen tulevalle isännälle äitiä"
-
12:59
Onko tämä maailman nopein tapa sitoa kengännauhat? MTV testasi teinitytön salamannopean tekniikan
-
12:54
Marinin hallituksen palkkausmenot kasvaneet rajusti – 83 prosentin nousu Sipilän aikaan verrattuna
-
12:45
Paavi tuomitsi ääriliikkeiden terrorin puheessaan Irakissa: "Me uskovaiset emme voi pysyä hiljaa, kun terrorismi käyttää uskontoa hyväksi"
-
12:20
THL: Suomessa on todettu 511 uutta koronavirustartuntaa – Ahvenanmaan ilmaantuvuusluku lähes 450
-
12:07
Ainakin pari sataa rokotettua suomalaista on sairastunut koronaan – tämä rokotteiden antamasta suojasta nyt tiedetään
-
12:02
1, 2 vai 12 – kuinka monta eri sävyistä raitaa näet? Testaa, erottavatko silmäsi värin eri sävyt
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
12:00
Tässä ovat uudet Maajussille morsian -tähdet!
-
11:47
Suomessa loistaneelle hyökkääjätähdelle rajua piiskaa uudessa seurassa – päävalmentaja syyttää itsekkyydestä: "Hän pelaa jalkapalloa kuin koulun pihalla"
-
11:27
Näin Paavin vaarallisin matkaosuus Iranissa sujuu: Rukoili Mosulissa ja vetosi Lähi-idän kristittyihin, jotta nämä eivät pakenisi kotimaistaan
-
11:03
Avioero ja 90-luvun lama eivät estäneet taikuri Simo Aallon haaveita – elättänyt itsensä taikuudella jo yli 30 vuotta: ”Jouduin maksamaan farmariautonkin kolminkertaisesti”
-
11:02
"Historian suurin" autoilijoiden mielenosoitus vaatii loppua kustannusten nousulle – Facebook-ryhmästä tuli yli 200 000 suomalaisen kansanliike: "Viesti hallitukselle on aika selvä"
-
Lataa lisää