Uutisaamussa keskusteltiin tänään mahdollisuudesta helpottaa paperittomien maahanmuuttajien oleskeluluvan saamista. Studiossa olivat vieraana vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen ja perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen.
Suomessa turvapaikanhakijan pitäisi poistua maasta, jos hän ei saa turvapaikkaa. Kaikki eivät kuitenkaan toimi näin, vaan jäävät asumaan Suomeen kielteisen päätöksen jälkeen. Sisäministeriössä pohditaan keinoja helpottaa oleskeluluvan saamista, jotta Suomeen ei pääsisi syntymään joukkoa ihmisiä, jotka oleskelevat maassa ilman lupaa.
Kansanedustaja Mari Holopaisen (vihr.) mukaan kysymys on monenlaisista ihmisistä.
– Tarkoituksena on ratkaista hyvin vaikeaa ilmiötä. On paperittomia ihmisiä, joista osalla voi olla siteitä yhteiskuntaan ja osa on yhteiskunnan ulkopuolella.
Hän nostaa esiin suuren riskin joutua ihmiskaupan uhriksi.
– Tarkoituksena on pyrkiä löytämään keinot, joilla ihmisiä palautetaan kotimaahan ja joilla tarkastellaan, onko siteitä omaavilla ihmisillä mahdollisuutta hakea pysyvämpää oleskelulupaa, Holopainen kertoo.
Turvapaikkahakemuksen käsittelyssä voi kestää todella kauan, jonka aikana hakija on voinut esimerkiksi löytää puolison tai muuten luonut siteitä yhteiskuntaan.
