Suojateiden turvallisuus ja erityisesti raskaiden ajoneuvojen katvealueet eli niin sanotut kuolleet kulmat ovat puhuttaneet runsaasti viime päivinä. Älykkäitä kameroita valmistava suomalaisyritys muistuttaa, että katvealueiden onnettomuuksia on mahdollista vähentää verrattaen yksinkertaisella teknologisella ratkaisulla.
Espoossa sattui perjantaina liikenneonnettomuus, jossa kuorma-auto ajoi suojatietä ylittämässä olleen 9-vuotiaan tytön päälle. Lapsi menehtyi onnettomuuspaikalle. Maanantaina Tampereen keskustassa sattui vastaava onnettomuus, jossa iäkkäämpi jalankulkija jäi suojatiellä kuorma-auton alle ja kuoli.
MTV Uutisten eilen tiistaina haastatteleman Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n toimitusjohtaja Iiro Lehtosen mukaan jokainen vastaava tapaus on yksinkertaisesti liikaa.
– Kun on kyse raskaasta liikenteestä, kuorma-autosta ja sen kohtaamisista kevyen liikenteen kanssa eli vaikka jalankulkijan kanssa, ongelmana on näkyvyys hytistä. Se on haaste ennen kaikkea autoteollisuudelle. Kaluston tulisi olla sellaista, joka pystyy vähentämään inhimillisen erehdyksen ja varoittamaan auton lähiympäristöstä, jos katseella ei pystytä näkemään, mitä ympärillä tapahtuu, Lehtonen kertoi MTV Uutisille tiistaina.

