Esapekka Lappi vieraili maanantaina Irlannissa viime viikolla kuolleen tallikaverinsa Craig Breenin ruumiinvalvojaisissa.
Breenin kuolema tuli järkytyksenä rallimaailmalle. Tällä kaudella irlantilaisen tallikaverina yhden kisan ajamaan ehtinyt Lappi kokee tilanteen raskaana. Suomalaiskuski kertoi olleensa jo ennen Hyundai-aikaansa hyvä kaveri 33-vuotiaana kuolleen Breenin kanssa.
– On tämä ollut aika raskas setti. Jokainen ottaa nämä asiat eri tavalla. En väitä, että olin Breenin lähin ystävä, mutta olemme olleet jo pitkän aikaa hyviä kavereita. Kilpaileminen on aina ollut rehtiä puolin ja toisin, Lappi huokaisi MTV Urheilulle.
– Ei ollut Suomi-pojalle ihan helppoa paikka, kun kävimme heidän (Breenin perhe) kotonaan. En ole koskaan ennen nähnyt, että arkku on auki.
LUE MYÖS: MM-rallipomolta hätkähdyttävä paljastus Craig Breenin onnettomuudesta: "En voisi kuvitellakaan, että sellainen on mahdollista"
Lappi myöntää, että tallikaverin kuolema on vaikeuttanut valmistautumista perjantaiaamuna käynnistyvään Kroatian MM-ralliin.
– Ehkä valmistautuminen jäi vähän sivuun uutisten jälkeen. Ei ole tullut tuijoteltua videoita. En ole kokenut sitä kovin tärkeäksi tässä tilanteessa. Koko ajan tämä nousee ajatuksissa pintaan, Lappi sanoi.
– Toki hetkittäin asian pystyy työntämään sivuun, mutta kun sille antaa ajatusta, niin kyyneleet nousevat edelleen herkästi.
