Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eroon ahtaista jalkatiloista! Tältä näyttää lentokoneen sisustus tulevaisuudessa

2:50Miltä näyttää lentokoneen sisustus tulevaisuudessa?
Julkaistu 25.09.2018 06:02

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Lentokonematkaamisesta tulee harvoin mieleen mukavuus tai design, mutta suunnittelu on myös nykylentokoneissa tärkeässä osassa!

Videolla Paul Priestman design-yritys PriestmanGoodelta kertoo, miten nykyaikainen lentokone suunnitellaan.

Miltä näyttää lentokoneen sisustus tulevaisuudessa? Lentokonematkaamisesta tulee harvoin mieleen mukavuus tai design, mutta suunnittelu on myös nykylentokoneissa tärkeässä osassa.

Ahtaita jalkatiloja voi torjua 

Paul Priestman design-yritys PriestmanGoodelta uskoo, että ihmiset käyttävät nykyisin elokuvien katseluun omia laitteitaan, jolloin lentokoneen omat näytöt saattavat kadota tulevaisuudessa kokonaan. Nykyaikaisten koneiden pöytäpinnoissa onkin uria tai nystyjä, joihin älypuhelimen voi tukea pystyyn. Myös pistorasiat tulevat asiakkaiden ulottuville!

Monen matkalaisen suurin ongelma koneessa on ahdas jalkatila. Ahtautta voi torjua muun muassa penkin paksuutta muuttamalla. Esimerkiksi lehdet ja turvaohjeet sisältävän taskun voi koneen suunnitteluvaiheessa nostaa selkänojan yläosaan, niin, ettei se vie tilaa polvilta!

Katso myös tämä: MTV tutustui marraskuussa 2017 yhteen Finnairin uusimmista Airbus A350-lentokoneista.

1:22Tältä näyttää Finnairin Airbus A350 -lentokoneen ohjaamossa


Lähde: CNN

Lisää aiheesta:

Lentoyhtiö testaa lentokoneessa vain aikuisille tarkoitettuja paikkojaKahden kerroksen väkeä: Lentoyhtiöt kiinnostuneita pakkaamaan matkustajat useampaan kerrokseenFinnairilta uudet ökyjakkarat business-luokkaan – useimmat meistä eivät näe näitä kuin kuvissaTiesitkö tästä ominaisuudesta? Finnair vinkkaa, miten saat nukutuksi lentokoneessaUnohda elokuvien katsominen lentokoneessa! American Airlines toi tarjolle uuden palvelunKymppikerho on kohta historiaa? Uusissa lentokoneissa vessojen leveys vain 60 senttiä
LentäminenSisustusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lentäminen
  • 22.10.14:09
    Finnair

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 15.10.21:39
    Trumpin Yhdysvallat

    Pentagon: Pete Hegsethin kone joutui laskeutumaan Britanniaan

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen

  • 13.10.19:37
    Finnair

    Finnair peruu tänään ja huomenna 40 lentoa erikoisesta syystä

  • 12.10.19:08
    Kuluttajariidat

    Lentokone oli myöhässä: Matkustajat myöhästyivät junasta ja vaativat 72 euroa korvauksia – näin kävi