Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eräoppaaksi opiskeleva suomalaismies on yksi Norjassa kadonneista henkilöistä – opettaja kuuli eilen huolestuttavat uutiset: "Toivon, että he ovat suojassa"

1:33Kolme suomalaista ja yksi ruotsalainen turisti yhä kateissa Pohjois-Norjassa
Julkaistu 04.01.2019 14:48

Salla Laurila

Yksi Pohjois-Norjassa kadonneista suomenruotsalaisista miehistä on vuonna 1989 syntynyt eräopaskoulun oppilas. Kadonneet suomalaiset olivat Norjassa koulun opiskelijayhdistyksen jääkiipeilykurssilla ja päättäneet kurssin jälkeen lähteä vuorelle itsenäiselle matkalle.

Axxellin kansanopiston eräopaskoulutuksen pääopettaja Henrik Jern sai tietää opiskelijan katoamisesta, kun hänen entinen oppilaansa, opiskelijayhdistyksen järjestämän jääkiipeilykurssin opettajana toiminut Frederik Aspö otti häneen yhteyttä.

– Heti uutiset kuultuani ajattelin, että toivottavasti he eivät ole jääneet lumivyöryn alle, vaan on sattunut jotain muuta, josta emme vielä tiedä. Toivon, että he ovat jossain suojassa, Jern sanoo.

Seurue lähti omatoimiselle retkelle

Suomalaismiehet olivat osallistuneet Norjassa Frederik Aspön järjestämälle jääkiipeilykurssille, joka järjestettiin eräopaskoulutuksen opiskelijayhdistyksen toimesta. Heistä yksi on koulun nykyinen oppilas. Opiskelijayhdistys on järjestänyt vastaavia kursseja viime vuosina.

Frederik Aspö kertoi aiemmin MTV Uutisille, että kurssin jälkeen seurue oli päättänyt lähteä Blåbärfjelletin vuorelle itsenäisesti.

Henrik Jern sanoo, että kadonnut opiskelija on opintojensa loppuvaiheessa ja hänellä on jo opintojen myötä kertynyt tietämystä ja taitoa vuoristossa liikkumisesta sekä lumiturvallisuudesta.


Etsinnät jatkuvat

Kolme suomalaista miestä ja yksi ruotsalainen nainen katosivat keskiviikkona Pohjois-Norjassa lähdettyään kohti Blåbärfjelletin vuoren huippua. Heidän katoamisestaan tehtiin ilmoitus, kun seurueen tunteva ruotsalainen mies ei saanut enää illalla yhteyttä heihin puhelimitse.

Seuruetta on yritetty etsiä viranomaisten ja vapaaehtoisten voimin katoamistapauksen tultua ilmi, mutta toistaiseksi huono sää on vaikeuttanut etsintöjä. Norjan viranomaiset pääsivät tänään jatkamaan etsintöjä helikoptereilla. 

Lisää aiheesta:

Tuoko tämän viikon etsinnät kateissa olevan suomalaismiehen vihdoin kotiin? Norjalaisvuorella ollaan valmiita suureen ja tunteikkaaseen operaatioonNorjan lumivyöryturma koskettaa läheisesti ammattiopistoa Kemiönsaaressa – yksikön johtaja MTV:lle: "Suhtaudumme niin, että kyse on kateissa olevista henkilöistä"Norjan poliisi julkaisi lumivyöryturman uhrien henkilöllisyydet – paikalla olevat sukulaiset kiittävät pelastustöihin osallistuneita ja heitä auttaneitaKolmen Pohjanmaalta kotoisin olevan miehen uskotaan kuolleen lumivyöryn alle Norjassa – tämä kaikki tapauksesta tiedetäänYksi vuorella kadonneista suomalaisista opiskelee eräoppaaksi, seurue lähti Norjaan opiskelijayhdistyksen kurssille – Live klo 15.00: Norjan poliisi pitää tiedotustilaisuuden Norjassa kadonneet suomenruotsalaiset miehet olivat retkellä omatoimisesti – Kiipeilykurssin vetäjä HBL:lle: "He tiesivät, että retkissä talvitunturissa on vaaransa"
NorjaKadonneetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Norja
  • 29.10.13:30
    Talous

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • 27.10.14:44
    Oslo

    Oslossa suuri kivivyöry, satoja evakuoitiin

  • 22.10.13:13
    Ukrainan sota

    Zelenskyi vieraili pikaisesti Norjassa – sai mukaansa 129 miljoonaa euroa

  • 18.10.21:03
    Kirjallisuus

    Roy Jacobsen kuollut

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista