Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Entinen SM-liigatähti liikkuu Venäjällä

Robin Press viihtyy KHL:ssä.
Robin Press viihtyy KHL:ssä.All Over Press / Emil Hansson
Julkaistu 18.04.2023 08:12
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Entinen SM-liigatähti Robin Press vaihtaa seuraa Venäjällä. Sport-Ekspress kertoo ruotsalaiskiekkoilijan solmivan vuoden mittaisen sopimuksen Metallurg Magnitogorskin kanssa.

Venäläinen uutissivusto raportoi, että Severstal Tsherepovetsia viime kausina luotsannut Metallurg Magnitogorskin uusi päävalmentaja Andrei Razin osoitti suurta kiinnostusta Pressiä kohtaan.

Press pelasi vastikään ensimmäiset kaksi KHL-kauttaan juuri Razinin alaisuudessa Severstalissa. Puolustaja oli kuluneella sesongilla vauhdissa ja naputti 64 runkosarjapeliin 42 (11+31) tehopistettä sekä seitsemään pudotuspelimatsiin kuusi (2+4) pinnaa.

Severstal-vuosiaan ennen Press pelasi kaksi kautta Rauman Lukossa. Hän voitti sesongilla 2020–21 SM-liigan puolustajien piste- ja maalipörssin tehoilla 17+31=48. Ruotsalainen toimi tuolla kaudella Lukon varakapteenina.

Venäjän Ukrainassa käymä hyökkäyssota ja Venäjällä pelaamisen yleinen tuomitseminen ei ole estänyt Pressiä idässä pelaamasta. Hän tunnelmoi KHL:llä viime syykuussa RB Sportille seuraavasti:

– Nautin KHL:ssä pelaamisesta viime kaudella ja ajattelin, että sarjassa pelaaminen on hyvä mahdollisuus minulle. Tunnen oloni hyvin mukavaksi Severstalissa. Siksi päätin jäädä pelaamaan tänne, Press sanoi tuolloin.

Ruotsissakaan KHL-pelaajilla ei ole tällä hetkellä asiaa maajoukkueeseen.

Lisää aiheesta:

Lehti: Entisen SM-liigatähden ura jatkuu VenäjälläJake Virtasen ura laskussa – kohuhyökkääjä lähtee alempaan sarjaanKovaa SM-liigajälkeä tehnyt tähti antoi selityksen, miksi meni Venäjälle – miehellä on kivaaLukon ex-tähtihyökkääjä teki KHL-sopimuksen ja oli lähdössä Venäjälle – vanhemmat estivät aikeetKHL:ssä flopannut Jesse Virtanen haluaisi palata Ruotsin jättiseuraan: "Färjestad on ensimmäinen vaihtoehtoni"Hurjassa vireessä oleva Leijona-pakki kiinnostaa NHL-seuroja
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä