Disneyn viimeisin Star Wars -elokuva on jäämässä flopiksi.
Solo: A Star Wars Story on pääsemässä historiankirjoihin kyseenalaisella tavalla. Elokuvan odotetaan olevan ensimmäinen Disneyn ja Lucasfilmin tuottamista Star Wars -elokuvista, joka jää tappiolle.
Wall Streetin analyytikko Barton Crockettin mukaan elokuva tulee tekemään 50 miljoonaa dollaria tappiota. Elokuva-alan finanssipuolen lähteiden mukaan luku saattaa kasvaa, jopa 80 miljoonaan. Disneyn sopimuksista suoratoistopalveluiden ja televisiokanavien kanssa ei ole tietoa, joten lukua on hankala arvioida täysin oikein.
LUE LISÄÄ: Kommentti: Solo: A Star Wars Story on odotettu pettymys
Solo tulee todennäköisesti tuottamaan juuri ja juuri 400 miljoonaa dollaria maailmanlaajuisesti. Tällä hetkellä elokuva on kerännyt 149 miljoonaa dollaria USA:ssa ja 264 miljoonaa maailmanlaajuisesti. Elokuvan budjetti oli 250 miljoonaa dollaria, lisäksi Disney kanavoi useita miljoonia elokuvan markkinointiin.
Kyseessä olisi ensimmäinen lommo Disneyn uudessa Star Wars -masiinassa. Ensimmäinen yhtiön julkaiesma -elokuva tuotti huimat kaksi miljardia dollaria maailmanlaajuisesti. Tämän lisäksi sekä ja tuottivat yli miljardin.
