Ensimmäinen avaruudessa kävellyt ihminen Aleksei Leonov on kuollut

53657602
Entinen kosmonautti Aleksei Leonov kuvattuna vuonna 2015.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 11.10.2019 16:04

MTV UUTISET – STT

Ensimmäisen avaruuskävelyn tehnyt ihminen, kosmonautti Aleksei Leonov on kuollut. Leonov käveli avaruudessa 12 minuuttia ja yhdeksän sekuntia vuonna 1965.

Kosmonauttilegenda oli kuollessaan 85-vuotias. Leonovin avustaja kertoi uutistoimisto AFP:lle, että Leonov kuoli perjantaina Moskovassa Burdenkon sairaalassa pitkän sairauden jälkeen.

Leonov sai elämänsä aikana kahdesti korkean Neuvostoliiton sankari -arvonimen.

Gagarinin ystävä

Leonov oli kosmonautti Juri Gagarinin läheinen ystävä. Gagarinista tuli vuonna 1961 ensimmäinen avaruudessa käynyt ihminen.

Tästä neljä vuotta myöhemmin Leonov teki itse historiaa astumalla aluksen ulkopuolelle Voskhod 2 -tehtävän aikana.

Tehtävä oli menestys, mutta Leonovin ja toisen kosmonautin, Pavel Beljajevin paluu Maan kamaralle oli päättyä tragediaan, kun miehet hätälaskeutuivat keskelle siperialaista metsää.

Tuoreimmat aiheesta

Avaruus