Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englannin päävalmentaja jyrähti vastustajan fanien rasistisesta käytöksestä – lupasi toimenpiteitä: "Tämä ei ole hyväksyttävää"

Gareth Southgate tuomitsee rasismin.
Gareth Southgate tuomitsee rasismin.imago images / Action Plus/ All Over Press
Julkaistu 26.03.2019 09:31
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Englanti nuiji maanantaina jalkapallon EM-karsintojen vierasottelussaan Montenegron maalein 5–1, mutta ottelutapahtumia varjostivat rasistiset apinahuutelut.

LUE MYÖS: Cristiano Ronaldo ei ole huolissaan loukkaantumisestaan: "Tunnen kehoni, olen kunnossa viikon parin päästä"

Montenegron fanien rasististen huutojen kohteeksi joutuivat uutistoimisto Reutersin mukaan ainakin Danny Rose ja Englannin viidennen maalin tehnyt Raheem Sterling. Englannin päävalmentaja Gareth Southgate tuomitsi tapahtumat jyrkästi ja lupasi Englannin kertovan tapauksesta Euroopan jalkapalloliitolle Uefalle, joka järjestänee tutkinnan.

– Kuulin ehdottomasti Danny Roseen kohdistuneet solvaukset, kun hän sai varoituksen ottelun lopussa. Minun mielessäni ei ole epäilystäkään siitä, mitä tapahtui. Raportoimme tästä Uefalle. Tämä ei ole hyväksyttävää, Southgate sanoi ITV Sportille.

– Jalkapallon ironia on siinä, että pukukopissa ollaan niin yhtenäisesti. Sillä ei ole väliä, mikä on uskonto tai väri, mutta meillä on edelleen yhteiskunnassa näitä tapauksia, jotka jättävät sen varjoonsa, Southgate kommentoi beIN Sportsin haastattelussa.

Raheem Sterling reagoi rasistisiin huutoihin maalinsa jälkeen laittamalla kädet korviensa kupeiksi kohti Montenegron faneja.

– En kuullut (rasistisia huutoja) henkilökohtaisesti, mutta Danny (Rose) toi asian tietooni. Halusin näyttää heille, että he tarvitsivat enemmän meidän järkyttämiseksi ja pysäyttämiseksi, Sterling sanoi Sky Sportsille.

Sterlingin mukaan rasismin kitkemiseksi jalkapallokatsomoista olisi ryhdyttävä nykyisiä sakkoja kovempiin rangaistuksiin. Hän viittasi kommenteissaan fanien sulkemiseen katsomosta.

– Täytyy tehdä jotakin, joka saa heidät todella miettimään kahdesti, koska jos heidän joukkueensa ei voi pelata faniensa edessä, siitä tulee heille vaikeaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Englanti sai faneiltaan rajua palautetta – näin päävalmentaja reagoi kritiikkiin: "Outo ilmapiiri"Skandaali EM-kisoissa – tähtipelaajat raivona: "Heittäkää heidät ulos"Tyrannia voitti MM-kisoissa: Fifan jyräämä kielto sai Euroopan maat perääntymään – "Olemme erittäin turhautuneita"Espanjalaisluotsilta törkeä teko MM-karsinnoissa – "Hän oli todella ärsyyntynyt ja vihainen"Joko taas? Unkarilaisfaneilta rasistisia huutoja – Pääministeri Boris Johnsonilta tiukka vaatimusJyrkkä viesti – duumasta puututtiin venäläisfanien toimintaan ennen Huuhkajat-ottelua: "Kamalaa"
JalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • 16:52
    Rattiraivo

    Liverpoolin mestaruusparaatissa väkijoukkoon ajanut mies sai yli 21 vuoden vankeustuomion

  • Eilen19:56
    Veikkausliiga

    Armeijaan lähteneeltä Veikkausliigan supertähdeltä paljonpuhuvaa tekstiä: "Tulee kirottua itseään"

  • Eilen16:15
    Rattiraivo

    Syyttäjä: Mies ajoi väkijoukkoon Liverpoolin mestaruusparaatissa, koska halusi päästä kohteeseensa – 134 loukkaantui, joukossa vauva

  • Eilen15:29
    Veikkausliiga

    Veikkausliiga-tähti siirtyy Mestarien liiga -joukkueeseen

  • 14.12.22:37
    Valioliiga

    Pelottava hetki Valioliigassa – pelaaja lähetettiin sairaalaan: "Vaikeuksia hengittää"