Helsingin hovioikeus vapauttaa elinkautista vankeusrangaistusta istuvan 48-vuotiaan miehen ensi vuoden kesäkuussa. Mies tuomittiin Pieksämäellä tapahtuneesta raa'asta kaksoismurhasta.
Kaksoismurha tapahtui 25. marraskuuta 2001. Kaksi kolmikymppistä miestä surmasi kaksi entuudestaan tuntemaansa miestä. Veritekoja edelsi sanaharkka ja runsas alkoholinkäyttö.
Miehet löivät ensimmäistä uhria puukolla ja ruuvimeisselillä yhteensä 18 kertaa. Iskut osuivat päähän, vartaloon ja raajoihin. Lopuksi uhrin päähän ja suuhun laitettiin muovipussi ja hänet laitettiin kylpyammeeseen. Uhri oli ollut tässä vaiheessa elossa.
Surmatekojen välillä muutama tunti
Toinen surmateko tapahtui toisessa pieksämäkeläisessä yksityisasunnossa ja tekojen välissä kului ainoastaan muutama tunti. Toista uhria mieskaksikko puukotti sekä löi tuolinjalalla ja kynttilänjalalla päähän. Iskuja oli ensimmäisen surmateon tapaan ollut useita.
Oikeus piti tekoja raa'alla ja julmalla tavalla tehtyinä ja kokonaisuutena arvostellen törkeinä.
Kumpikin miehistä myönsi teot. Elinkautisesta vapautuva mies kiisti kuitenkin tekojen tapahtuneen yksissä tuumin toisen miehen kanssa. Hänen mielestään teoissa ei ollut kyse murhasta, vaan taposta, joka oli aiheutunut humalatilasta ja mielenterveysongelmien aiheuttamasta sekavuustilasta. Mies kertoi myös sen, ettei muistanut tapahtumia runsaan alkoholinkäytön ja psyykkisen tilan vuoksi.
Mielentilatutkimuksessa mielenterveys- ja päihdeongelman katsottiin heikentäneen miehen kykyä hallita elämäänsä. Kuitenkaan tämän perusteella miehellä ei oltu todettavissa sen kaltaista psyykkista häiriötä, joka vähentäisi hänen kykyään arvioida tekojensa oikeudellis-moraalisia seuraamuksia. Kummankin miehen todettiin tehneen surmateot täydessä ymmärryksessä.
