Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eläkeläisen murhannut elinkautisvanki vapautuu – murskasi rintakehän ja löi kukkaruukulla päähän

Julkaistu 01.12.2017 13:53
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Helsingin hovioikeus on hyväksynyt murhasta tuomitun elinkautisvangin hakemuksen ehdonalaiseen vapauteen pääsystä. Näillä näkymin mies vapautuu maaliskuussa 2019, istuttuaan tuomiostaan noin 13 vuotta.

Mies tuomittiin elinkautiseen vankeuteen käräjäoikeudessa loppuvuodesta 2006. Mies oli surmannut hänelle entuudestaan tutun eläkeläismiehen Vantaalla aiemmin saman vuoden aikana.

Ennen henkirikosta kaksikko oli juonut alkoholia uhrin asunnolla. Miehet olivat ilmeisesti riidelleet, minkä jälkeen murhasta tuomittu mies oli pahoinpidellyt uhriaan muun muassa lyömällä ja potkimalla sekä kukkaruukulla ja tuolilla päähän lyömällä. Mies oli myös hyppinyt uhrinsa rintakehän päällä sillä seurauksella, että tämän rintakehä oli murskautunut.

Oikeudessa uhrin peruskuolemansyyksi todettiin fyysinen pahoinpitelyoireyhtymä aivotärähdyksineen ja rintakehän murskautuminen. Lisäksi uhrin toinen keuhko, maksa, perna ja vasemmanpuoleinen lisämunuainen olivat revenneet.

Oikeus katsoi, ettei miehen tarkoituksena ollut alun perin surmata uhriaan. Väkivalta oli kuitenkin tapahtumien tuoksinassa voimistunut ja kestänyt lopulta ainakin puolen tunnin ajan, mikä puhui surmaamistarkoituksen puolesta. Mies tuomittiin murhasta.

Hovioikeus vahvisti tuomion vuonna 2007. Tuomittu oli tuolloin hieman yli 40-vuotias.

Mies suoritti ammattitutkinnon vankilassa

Elinkautiseen vankeuteen tuomittu henkilö voidaan rikoslain mukaan päästää ehdonalaiseen vapauteen aikaisintaan, kun tämä on viettänyt vankilassa 12 vuotta. Tässä tapauksessa tuomittu on istunut rangaistustaan pian 12 vuotta.

Hovioikeus katsoikin, että mies voidaan päästää ehdonalaiseen vapauteen ja määräsi vapautumispäivän vuoden 2019 maaliskuulle, jolloin vankeusaikaa on kertynyt noin 13 vuotta.

Päätöstä puolsivat hovioikeuden mukaan muun muassa miehen vankila-aikainen käyttäytyminen, pitkäaikainen sitoutuminen päihdekuntoutukseen ja valmentautuminen vapautumisen jälkeiseen elämään. Mies on suorittanut vankilassa ammattitutkinnon ja osallistunut työntekoon. Myös rikosseuraamuslaitos puolsi ratkaisua.

Elinkautisvangin ehdonalaisen vapauden koeaika on kolmen vuoden mittainen.

Lisää aiheesta:

Elinkautiseen tuomittu paloittelumurhaaja pääsee vapaaksi18-vuotias murhasi invalidimiehen 53 puukoniskulla, koska halusi viinaa – vapautuu nyt elinkautisestaVasaramurhaaja vapautuuToinenkin Mikkelin parvekemurhaajista pääsee vapaaksi – uhri heitettiin kolmannesta kerroksesta tunteja kestäneen puukottamisen jälkeenHakkasi uhriaan kainalosauvalla – murhasta elinkautiseen tuomittu nainen pääsee vapaaksi Elinkautisesta vapautuvalla taustalla raaka kaksoismurha: Uhria lyötiin 18 kertaa puukolla ja ruuvimeisselillä
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:39
    Väkivaltarikokset

    Naista hakattiin, kuristettiin ja hiuksia leikattiin autossa Espoossa – kolmelle ehdotonta vankeutta

  • 15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • 14:35
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 13:51
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 10:45
    Henkirikokset

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella